Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 00:00

Vláda chystá bič na vydavateľstvá: politici dostanú priestor na odpoveď povinne

Ak noviny po novom neuverejnia odpoveď politika na článok, budú musieť platiť pokutu.

Šéf Smeru Robert Fico
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Sprísňovanie tlačového zákona, ktoré ešte v decembri ohlásil predseda Smeru Robert Fico, získava reálne kontúry. Poslanci za vládny Smer do parlamentu priniesli novelu zákona. Printové médiá či agentúry budú podľa neho musieť uverejniť odpoveď politika aj v prípade, že v článku budú len fakty a pravdivé tvrdenia. Vydavatelia hovoria o útoku na slobodu tlače.


Zmena po ôsmich rokoch
V prípade schválenia návrhu parlamentom budú noviny, časopisy či tlačové agentúry musieť od tohtoročného mája znova bezplatne zverejňovať reakcie politikov na skutkové tvrdenia, ktoré sa dotkli ich cti, dôstojnosti alebo súkromia. Možnosť odpovede sa pritom bude dotýkať len článkov, v ktorých je uvedené skutkové tvrdenie, teda fakty. Ak vydavateľ odpoveď neuverejní a dotknutá osoba sa obráti na súd, hrozí mu, že bude povinný zaplatiť peňažnú náhradu od 1 660 do 4 980 eur. „Dôjde k sprísňovaniu povinností vydavateľov,“ upozorňuje advokátka Lenka Katríková z advokátskej kancelárie Stentors, podľa ktorej zároveň nie je vhodné meniť súčasné znenie zákona v časti týkajúcej sa vyňatia verejných funkcionárov z práva na odpoveď. Okrem iného aj preto, že verejní funkcionári majú množstvo príležitostí prezentovať a obhajovať svoje výroky vďaka výkonu ich verejnej funkcie. O tom, kto určí presnú výšku pokuty, sa v zákone nepíše.


Ak zmena tlačového zákona prejde, zaradíme sa medzi Nemecko, Rakúsko či Česko, kde je právo na odpoveď možné len pri článkoch, ktoré obsahujú skutkové tvrdenie. Napríklad vo Francúzsku či Taliansku sa môžu domáhať odpovede aj v prípade, že ide o text s hodnotiacimi úsudkami, ktoré sú u nás používané v komentároch. Poslanci s návrhom prichádzajú napriek tomu, že ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ktorá je nominantkou Smeru, sa zmenou mediálnej legislatívy zaoberá od svojho nástupu. Rezortu sme sa preto opýtali, aký má názor na tento návrh novely. Na naše otázky neodpovedal napriek opakovaným výzvam.


Vydavatelia novelu kritizujú
Vydavatelia tlače tvrdia, že ide o útok na slobodu tlače. Výkonná riaditeľka Asociácie vydavateľov tlače Eva Pauliaková tvrdí, že „v modernej demokratickej spoločnost

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.