Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 00:00

Distribučky zaplatia kvôli snehu státisíce

Pre mokrý sneh a vietor sa 15-tisíc domácností na strednom Slovensku zobudilo bez elektriny. Odľahlejšie miesta na Orave a Kysuciach môžu ostať odpojené aj niekoľko dní.

Distribučky zaplatia kvôli snehu státisíce
Zdroj: TASR/Dušan Hein

Sneh, dážď, námraza. Aj keď sa výčiny počasia zvyknú v prvom rade podpísať pod problémy na cestách, v týchto dňoch potrápili ľudí, ktorí síce z domov nevychádzali, ale zostali bez elektriny. To je prípad domácností v Žilinskom kraji a na celom strednom Slovensku.


V pondelok takto ostalo bez elektrickej energie 15-tisíc odberateľov z regiónu vrátane dvoch lyžiarskych stredísk. Distribučná spoločnosť očakáva, že náklady na odstraňovanie škôd sa môžu vyšplhať na stotisíc eur.


Zatiaľ bez núdzového stavu
Na strednom Slovensku opravári Stredoslovenskej distribučnej zasahovali od rána, mimo prevádzky bolo totiž asi 170 distribučných trafostaníc. Najhoršia situácia bola na Liptove, Orave a Kysuciach, v Žilinskom kraji vyhlásilo mimoriadnu situáciu jedno mesto a 16 obcí. Vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý HN informoval, že núdzový stav zatiaľ vyhlásený nebol.


Výrazné výpadky postihli aj lyžiarske stredisko Kubínska hoľa aj Martinské hole, kalamita sa dotkla aj obcí v okrese Prievidza. V Papradne elektrina nebola od polnoci do deviatej hodiny ráno v asi polovici obce, kde je aj obecný úrad, základná a materská škola. „Keďže nefungovali plynové kotly a nemohlo sa variť ani v kuchyni, prerušili sme v pondelok školskú dochádzku,“ skonštatoval starosta Roman Španihel.


Problematické sú najmä osady
Výpadky dodávky elektrickej energie spôsobili predovšetkým stromy popadané na vedenie vysokého napätia. Kým vo väčších obciach či mestách trvali rádovo niekoľko hodín, odľahlejšie sídla môžu byť bez prúdu aj niekoľko dní. Ak totiž dô

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.