Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 00:00

Ústavnému súdu hrozí nefunkčnosť

Ak prezident nevymenuje nových sudcov, Ústavnému súdu reálne hrozí zastavenie jeho chodu. V rozhovore pre Hospodárske noviny to tvrdí predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková.

Ústavnému súdu hrozí nefunkčnosť
Zdroj: Peter Mayer

Vizitka: Ivetta Macejková začala svoju sudcovskú kariéru na Okresnom súde v Bratislave. V minulosti pôsobila ako sudkyňa a členka trestného kolégia na Najvyššom súde. V súčasnosti zastáva funkciu predsedníčky Ústavného súdu a priamo tak zodpovedá za ochranu ústavnosti a ľudských práv na Slovensku. Dlhodobo pôsobí aj v akademickej sfére.

Čo sa stane, ak prezident odmietne vymenovať kandidátov, ktorých schválil parlament? Môže hroziť ústavná kríza?
Na voľbe sudcov Ústavného súdu sa podieľajú Národná rada a prezident. To, či sa podarí Národnej rade do 16. februára 2019 zvoliť 18 kandidátov na sudcov Ústavného súdu, závisí výlučne od poslancov Národnej rady. Následne je povinnosťou prezidenta vymenovať sudcov Ústavného súdu z kandidátov navrhnutých Národnou radou. V prípade, ak by sa Národnej rade nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu, prípadne ak by prezident nesplnil svoju povinnosť vymenovať sudcov Ústavného súdu, reálne hrozí jeho znefunkčnenie.


Nehrozí, že sa v prípade politickej krízy, keď sa noví sudcovia vymenujú oneskorene, spomalí rozhodovací proces súdu?
Počas obdobia od júla 2014 až do decembra 2017, teda takmer tri a pol roka, plénum Ústavného súdu pracovalo v neúplnom zložení a namiesto 13 sudcov malo iba 10 sudcov. Na základe týchto skúseností možno konštatovať, že v prípade neobsadenia deviatich miest sudcov Ústavného súdu by ostal Ústavný súd ochromený a paralyzovaný.


Ako sa toto ochromenie prejavilo?
Situácia zapríčinená nevymenovaním sudcov Ústavného súdu sa prejavila na zvyšovaní počtu nevybavených podaní, predlžovaní priemernej dĺžky jedného konania pred Ústavným súdom a zvyšovaní počtu návrhov zamietnutých plénom Ústavného súdu z procesných dôvodov. Len na porovnanie, v roku 2016 bola priemerná dĺžka jedného konania pred Ústavným súdom 11,87 mesiaca. V roku 2017 jedno konanie pred Ústavným súdom trvalo priemerne 11,71 mesiaca. V roku 2018, počas ktorého plénum Ústavného súdu pracovalo v úplnom zložení, tento ukazovateľ dosiahol hodnotu približne 6,53 mesiaca, čo predstavuje výrazné skrátenie dĺžky konania o približne 5,18 mesiaca. Z uvedených štatistických ukazovateľov jednoznačne vyplýva, aké je pre činnosť Ústavného súdu dôležité, aby boli obsadené všetky miesta ústavných sudcov.


Stíha v súčasnosti Ústavný súd vybavova

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.