Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2019, 14:40

Smer navrhol zmenu tlačového zákona, chce presadiť právo politikov na odpoveď

  • V prípade schválenia návrhu budú musieť médiá zverejňovať reakcie politikov na tvrdenia, ktoré sa dotkli ich cti, dôstojnosti alebo súkromia.
  • Ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia reakciu alebo opravu, bude môcť dotknutá osoba požiadať súd o priznanie odškodného vo výške od 1660 do 4980 eur.
Smer navrhol zmenu tlačového zákona, chce presadiť právo politikov na odpoveď
Zdroj: TASR

Poslanci najsilnejšej vládnej strany Smer-SD navrhli vrátiť do tlačového zákona právo politikov na zverejnenie reakcie na články v médiách, ktoré sa týkajú ich osoby. Predlohu novely zákona poslanci predložili do Národnej rady, ktorá ju zverejnila na svojom webe.

V prípade schválenia návrhu parlamentom budú musieť noviny, časopisy či tlačové agentúry od tohtoročného mája až na výnimky znova bezplatne zverejňovať reakcie politikov na skutkové tvrdenia, ktoré sa dotkli ich cti, dôstojnosti alebo súkromia.

Po novom budú môcť politici aj verejnosť okrem využitia takzvaného práva na odpoveď požadovať k rovnakému článku aj opravu prípadných konkrétnych chýb, zatiaľ čo v súčasnosti právo verejnosti na opravu zaniká v prípade uverejnenia reakcie.

Radičovej vláda opatrenie zrušila

Právo na odpoveď politikov a verejnosti na články novín, časopisov a tlačových agentúr pôvodne zaviedla v roku 2008 prvá Ficova vláda.

Opatrenie bolo súčasťou nového tlačového zákona, ktorý vyvolal kritiku vydavateľov, opozície a medzinárodných organizácií pre možné ohrozenie slobody tlače.

V roku 2011 vláda Ivety Radičovej právo politikov na zverejnenie reakcie na články zrušila. V platnosti zostala možnosť domáhať sa opravy faktických chýb.

Odškodné do výšky 4980 eur 

Ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia reakciu alebo opravu, bude môcť dotknutá osoba podľa spomínaného návrhu novely tlačového zákona požiadať súd tiež o priznanie odškodného vo výške od 1660 do 4980 eur.

Slovenské médiá predtým návalu žiadostí politikov o zverejnenie odpovede nečelili, toto právo v čase jeho platnosti však využil napríklad Robert Fico. Iniciatívu ohľadom návratu práva politikov na zverejnenie odpovede ohlásil práve Fico na sneme svojej strany vlani v decembri.

Bývalý premiér má dlhodobo napäté vzťahy s niektorými médiami. Novinárov Fico opakovane kritizoval aj v súvislosti s minuloročnou politickou krízou, ktorú na Slovensku odštartovala vražda novinára Jána Kuciaka a ktorá vyústila do demisie Roberta Fica z postu predsedu vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.