Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2019, 00:00

Oddlžovanie nemocníc sa blíži do svojho finále

Celkový dlh v zdravotníctve je približne na úrovni jeden a pol miliardy eur, viac než polovicu tvorili pred oddlžovaním záväzky zdravotníckych zariadení.

Oddlžovanie nemocníc sa blíži do svojho finále
Zdroj: TASR

Stovky miliónov eur z verejných financií vyhradil štát na nemocničné dlhy historicky už po štvrtýkrát. Aktuálny proces sa začal ešte vlani a je rozdelený na viacero častí, pričom podmienky sú podľa ministerstva zdravotníctva prísnejšie ako v minulosti. „Oddlženie je rozdelené na jednotlivé etapy, nevyhnutnou podmienkou sú ozdravné plány a dozorné orgány, ktoré majú kontrolné funkcie. Základnými princípmi oddlženia sú transparentnosť, teda rovnaký prístup a zaobchádzanie pre všetkých, a na strane veriteľa dobrovoľnosť,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Z celkovej sumy 585 miliónov eur bolo v prvom kole, ktoré bolo ukončené v júli, prerozdelených 339 miliónov. Sociálnej poisťovni tak nemocnice splatili pohľadávky vo výške 198 miliónov, 113 miliónov dostali dodávatelia a 28 miliónov Národná transfúzna služba. Aktuálne kolo oddlžovania je takmer ukončené, oddlžovanie by malo vstúpiť do finálnej fázy začiatkom tohto roku.

Nemocniciam pomáh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.