Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2019, 13:50

Je to plagiát. Bola tu klika, ktorá kryla práce, ako je tá Dankova, tvrdí vysokoškolský učiteľ z UMB

Roman Ličko tvrdí, že celý západný svet používa slovo plagiát a je potrebné, aby u nás bola schválená legislatíva, ktorá to tiež umožní.

Vysoškolský učiteľ z Univerzity Mateja Bela Roman Ličko v rozhovore pre médiá vyhlásil, že rigorózna práca Andreja Danka je plagiát.

"Sme spokojní s rozhodnutím komisie, pretože sa potvrdilo, že tá práca je odpísaná. My akademici tomu hovoríme plagiát," povedal Ličko.

​Zároveň tvrdí, že je sklamaný z toho, že na Slovensku nemôžeme plagiátorstvo pomenovať tým pravým slovom. "Celý západný svet ho používajú, my všetci vieme čo to je plagiátorstvo. je potrebné aby u nás bola schválená legislatíva, ktorá umožní schváliť tento pojem, lebo nám to sťažuje prácu," dodáva Ličko.

Podľa neho v tom čase na škole fungovala klika, ktorá kryla práce ako je tá Dankova. "Zodpovednosť by mala byť vyvodená."

Odborníčka na vysoké školstvo Renáta Hall pre HN povedala, že napriek tomu, že vo vyhlásení akademickej komisie UMB sa neuvádza slovo plagiát, to ako komisia popisuje porušenia akademickej etiky v rámci rigoróznej práce Andreja Danka je to, čo sa vo vyspelom svete nazýva plagiátom.

"Pre rozvoj akademickej etiky a kvalitnej vedy je tiež dôležité, aby Andrej Danko odstúpil, ktorý svojím konanim posilneným politickou dôležitostou jeho pozície tak etike ako aj slovenskému vysokému školstvu a vede škodí."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.