Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2019, 00:00

​Kampaň pred prezidentskými voľbami brzdí otáľanie Smeru a SNS

Mená všetkých prezidentských kandidátov sa verejnosť dozvie len pár týždňov pred voľbami. Tohtoročným voľbám bude podľa marketéra chýbať ústredná téma.

Nová hlava štátu má byť známa už o dva mesiace. Aj napriek tomu stále nie je jasné, koho do súboja o palác postaví najsilnejšia koaličná strana. Skloňovalo sa viacero dátumov – kandidát Smeru mal byť známy v septembri, potom po komunálnych voľbách či do konca minulého roka. Predseda strany Robert Fico tvrdí, že favorita si už vybrali, meno však taja, pretože ho „nechcú vystaviť mediálnemu lynču“.

Šefčovičova dilema
Ponuku kandidovať za Smer mal dostať okrem ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka aj eurokomisár Maroš Šefčovič. Ten zatiaľ nevie, či bude kandidovať a pýta si čas na rozhodnutie.

Podľa politologičky Viery Žúborovej by si obaja spomínaní kandidatúrou uškodili. „Sú to ukážkoví karieristi, ktorí zatiaľ nemajú dôvod uvažovať nad prezidentskou kandidatúrou. Post prezidenta býva bodkou za kariérou, ktorú títo páni zatiaľ nemajú dôvod urobiť,“ hovorí Žúborová. Či sa napokon Šefčovič rozhodne kandidovať, bude podľa politologičky vypovedať o tom, či u neho preváži stranícka príslušnosť nad profesijnou budúcnosťou.

Mdlá kampaň
Otáľanie Smeru a SNS s prezidentskými kandidátmi podľa politického marketéra Michala Ruttkaya utlmuje celú predvolebnú súťaž. Tá je podľa neho zatiaľ mdlá a neporovnateľná s tou pred štyrmi rokmi. „V predošlých voľbách kandidoval Robert Fico, ktorý už vtedy polarizoval spoločnosť. Hovorilo sa, kto a ako by ho mohol poraziť,“ spomína Ruttkay. „Ale tohtoročným voľbám zatiaľ úplne chýba téma,“ dodáva.

Aktuálna zostava kandidátov však témy ani nastoľovať nebude, myslí si Žúborová. V spoločnosti sa totiž dlhé roky hovorí o dôvere v štátne inštitúcie, o spravodlivosti alebo o korupcii. „Očakávam, že kandidáti sa chyti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.