Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2019, 00:00

Počet očkovaní klesá, štát potrebuje lepšie dáta

Plán je zvýšiť osvetu ľudí a zabezpečiť funkčnú sieť národných databáz pre zber dát.

Počet očkovaní klesá, štát potrebuje lepšie dáta
Zdroj: TASR

Čoraz menej zaočkovaných detí, a to aj napriek hroziacej pokute, ktorá sa pohybuje rádovo v stovkách eur. Situácia v niektorých okresoch je dokonca pod kritickou hranicou zaočkovaných ľudí.
V posledných rokoch je totiž čoraz viac rodičov, ktorí úplne odmietajú dávať svojim deťom „pichať injekcie“. V slovenských ambulanciách sa tak opäť začali objavovať pacienti s ochoreniami, ktoré zavedením očkovania na desaťročia prakticky vymizli. Štát chce preto zlepšiť dohľad a kontrolu v oblasti infekčných ochorení. „Schválené akčné plány na roky 2019 – 2020 stanovujú v reakcii na súčasnú epidemiologickú situáciu viaceré preventívne opatrenia proti vzniku a šíreniu staronových a nových infekčných chorôb,“ konštatuje ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Čoraz viac rodičov očkovanie odmieta
V období medzi augustom 2016 a 2017 zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva až 844 prípadov, keď rodičia odmietli dať svoje deti zaočkovať. Aj pri čiastočnom odmietnutí je najčastejší odpor voči vakcíne, ktorá chráni pred osýpkami, mumpsom a rubeolou. V Bratislavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji dokonca vlani klesla zaočkovanosť touto vakcínou pod 95

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.