Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2019, 11:36 Aktualizované dňa 10.01.2019 o 13:14

Danko oznámil termín volieb. Nový prezident by mal mať niečo zo Štúra aj Husáka, tvrdí šéf SNS

Šéf parlamentu Andrej Danko vyhlásil termín prezidentských volieb na sobotu 16. marca 2019.

Voľby prezidenta SR sa budú konať 16. marca. Termín prvého kola vyhlásil predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS), jeho rozhodnutie zverejnili na webe parlamentu. V prípade nezvolenia hlavy štátu v prvom kole sa uskutoční druhé, ktoré sa bude konať 30. marca.

Danko spomínal aj Husáka

Z rozhodnutia je ďalej zrejmé, že lehota na utvorenie volebných okrskov a určenie volebných miestností uplynie 30. januára 2019. Na utvorenie okresných a okrskových volebných komisií je čas do 11. februára a lehota na ich prvé zasadanie uplynie 21. februára 2019. Návrhy kandidátov bude možné doručovať do 30. januára do polnoci.

Kampaň začína plynúť dnešným dňom. Prerušuje sa 48 hodín pred konaním volieb. „Je to zvláštny dátum 10. január, kedy sa narodil Janko Matuška aj Gustáv Husák. Chcel by som apelovať na korektnosť a úctu v prezidentskej kampani," povedal Danko na brífingu. Želá si, aby z týchto prezidentských volieb zišiel človek, ktorý bude národ spájať.

"Želal by som si, aby nový prezident disponoval láskou k jazyku a národu, akú mal Ľudovít Štúr, aby bol odvážny a priebojný ako Milan Rastislav Štefánik. Aby mal vieru a obetu ako Andrej Hlinka, Ľudský a dobrý ako Alexander Dubček. Ale aby aj mal politické vlastnosti, ktoré mal Gustáv Husák," dodal Danko.

Viac ako desať záujemcov

Do boja o Prezidentský palác sa už chce zapojiť viac ako desať záujemcov. Nateraz sa ohlásili napríklad Béla Bugár (Most-Híd), Robert Mistrík (s podporou SaS a Spolu), Juraj Zábojník (bezpečnostný analytik), Eduard Chmelár (politický analytik), Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko), Milan Krajniak (Sme rodina), Oskar Fegyveres (svedok únosu prezidentovho syna Kováča ml.), Marian Kotleba (ĽSNS), František Mikloško (expolitik KDH), Róbert Švec (Slovenské hnutie obrody), Bohumila Tauchmannová, Štefan Harabin (sudca Najvyššieho súdu SR) či dramaturgička a riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová.

Záujemcovia o palác môžu kandidovať, ak splnia zákonné podmienky. Za prezidenta možno podľa zákona zvoliť každého občana SR s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má v deň voľby aspoň 40 rokov. Kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, a to na základe petície podpísanej najmenej 15-tisíc občanmi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.