Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2019, 00:00 Aktualizované dňa 09.01.2019 o 12:48

Štát prispeje na rodinné domy po osemtisíc eur. Musíte však splniť dôležitú podmienku

Šancu získať dotáciu bude mať každý rok zhruba dvesto domácností.

Štát prispeje na rodinné domy po osemtisíc eur. Musíte však splniť dôležitú podmienku
Zdroj: Reuters

Plánujete tento rok postaviť rodinný dom? V prípade, že sa rozhodnete pre ekologický variant, štát vám od mája prispeje takmer deväťtisíc eur. Vyplýva to z novely rezortu dopravy a výstavby, ktorú dnes schválila vláda. Zákon je súčasťou balíka opatrení na zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, ku ktorej sme sa zaviazali v rámci klimatických cieľov Európskej únie. Tie požadujú, aby boli „zelené“ všetky nové stavby od začiatku roku 2021.

Vyššia investícia, nižšie faktúry
Výstavba moderných, ekologických rodinných domov prináša nemalé úspory. „Zlepšením energetickej hospodárnosti a výstavbou rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie môžu výdavky domácností na energie klesnúť až o 50 percent,“ tvrdí v novele zákona rezort dopravy.

Podľa ich prepočtov výdavky domácností napríklad na zateplenie domu môžu byť vo výške 15- až 20-tisíc eur. Pre tých, ktorí preto majú obavu z vyšších vstupných investícií, štát pripravil dodatočnú motiváciu – finančný príspevok. Na pokrytie čast

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.