Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 15:30 Aktualizované dňa 08.01.2019 o 16:39

Kočner zostáva v sprísnenej väzbe, rozhodol Najvyšší súd

Marian Kočner už dva razy minulý rok neúspešne požiadal o prepustenie z väzby.

Marian Kočner obvinený v kauze televíznych zmeniek zostáva naďalej v sprísnenej väzbe. Rozhodol o tom v utorok senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

"Senát Najvyššieho súdu SR na dnešnom neverejnom zasadnutí sťažnosť obvineného Mariana K. zamietol ako nedôvodnú," upresnila hovorkyňa NS SR. Kočnerov obhajca Martin Pohovej sa zatiaľ k utorkovému rozhodnutiu senátu NS SR pre TASR vyjadriť nevedel. Nepozná totiž obsah a ani písomné zdôvodnenie utorkového rozhodnutia odvolacieho súdu.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, 20. decembra minulého roku vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na sprísnenie väzby pre Kočnera, obvineného v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Rozšíril ju na kolúznu, aby Kočner nemohol ovplyvňovať svedkov.

Rozhodnutie nebolo právoplatné. Obvinený podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej práve v utorok rozhodol senát NS SR.

Kočner už dva razy minulý rok neúspešne požiadal o prepustenie z väzby, keď mu dva razy nevyhovel prvostupňový súd - ŠTS a následne aj odvolací NS SR dva razy zamietol jeho sťažnosť voči rozhodnutiu ŠTS.

"Na ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, bol 12. decembra prokurátorom ÚŠP Generálnej prokuratúry SR podaný návrh na rozhodnutie o zmene dôvodov väzby u obvineného M. K., ako aj návrh na predĺženie lehoty väzby u obvineného M. K.," informovala v polovici decembra hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Podanie spomínaného návrhu na ŠTS následne potvrdil aj prokurátor ÚŠP Ján Šanta. Návrh, ako uviedol, podal 11. decembra.

Kočner je vo väzbe v spomínanej kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na Kočnera a exministra hospodárstva a bývalého riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska (Rusko je v súčasnosti obvinený aj s ďalšími troma osobami zo slovenského podsvetia z pokusu o vraždu svojej bývalej spoločníčky Silvie Volzovej, pozn. red.) podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti.

Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna Najvyšší súd SR. Kočner sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici. Predtým bol vo väzbe v Bratislave a Leopoldove.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.