Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 12:47

Bývalí politici SDKÚ vyzbierali 11 500 podpisov, zakladajú stranu Doprava

Doprava chce menej štátu v každodennom živote ľudí a firiem.

Na Slovensku vzniká nová politická strana Doprava. Zakladajú ju bývalí politici SDKÚ-DS, ktorí v utorok odovzdali na ministerstve vnútra podpisy a požiadali o registráciu. V najbližšej dobe bude ustanovujúci kongres a strana sa chce zapojiť už do eurovolieb.

Stranu zakladajú napríklad exposlanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS, zakladateľ a bývalý šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Ondrej Matej, prešovský krajský poslanec Marián Damankoš či bývalý primátor Lipian za SDKÚ-DS Eduard Vokál.

"Podarilo sa nám vyzbierať viac ako 11 500 podpisov a spolu so žiadosťou o registráciu to práve podávame na ministerstvo vnútra," uviedol Matej. Stranu Doprava sa rozhodli založiť preto, lebo chcú ponúknuť alternatívu riadenia štátu pod heslom "menej je viac".

Doprava chce menej štátu v každodennom živote ľudí a firiem. Mieni presadzovať zníženie daňovo-odvodového zaťaženia aj zrušenie odvodov zamestnávateľov. Sociálne balíčky odmieta a chce viac podporovať rodiny. Bojovať s korupciou chce strana znížením prerozdeľovania verejných peňazí na minimum.

"Do najbližších parlamentných volieb preto predložíme voličom ponuku v podobe Nové Slovensko po roku 2020," doplnil Matej. Najskôr sa chce strana zapojiť do eurovolieb. Damankoš uviedol, že miesto Slovenska je v Európskej únii, strana preto bude proeurópska.

"Vnímame Slovensko ako prirodzenú súčasť západnej demokratickej spoločnosti a súčasť EÚ," povedal Damankoš, ktorý zrejme povedie stranu do eurovolieb ako líder kandidačnej listiny.

Ustanovujúci kongres strany by sa mal konať 9. februára v Bratislave. Strana chce spolupracovať so všetkými, kto zdieľa podobné názory a hodnoty. "Sme otvorení spolupráci s kýmkoľvek, kto spĺňa naše hodnotové princípy," povedal Matej. Doprava odmieta spoluprácu s komunistami a fašistami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.