Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 08:10

Fico poslal motivačný list. Tvrdí, že ako premiér presadzoval uplatňovanie ústavných princípov

Fico tvrdí, že všetky princípy ktoré uplatňoval počas tridsaťročnej praxe právnika a politika, by teraz chcel využiť v prípade pôsobenia najvýznamnejšom orgáne ochrany ústavnosti a základných ľudských práv a slobôd.

Šéf Smeru Robert Fico vo svojom motivačnom liste tvrdí, že od začiatku jeho profesionálnej kariéry sa orientoval na oblasť ľudských práv a slobôd.

Jeho motivačný list, ktorý bývalý premiér poslal na ústavný súd, bol zverejnený na webe Národnej rady. Fico v pondelok oznámil svoju kandidatúru na ústavného sudcu.

"Začiatkom čoho bola veľmi aktívna publikačná činnosť v oblasti ľudských práv, zriadenie Strediska pre ochranu obetí trestných činov a vyvrcholením bolo zastupovanie Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva a Európskou komisiou pre ľudské práva. Tieto svoje aktivity som premietol do výraznej publikačnej a aj legislatívnej činnosti. Okrem iného som autorom desiatok odborných prekladov rozhodnutí EKĽSP a ESĽP," píše Fico v motivačnom liste.

​Dodáva, že aj ako predseda vlády rázne presadzoval uplatňovanie ústavných princípov. "Dôkazom toho je široká úroveň demokracie v Slovenskej republike a akceptovanie plurality názorov."

Fico tvrdí, že všetky princípy ktoré uplatňoval počas tridsaťročnej praxe právnika a politika, by teraz chcel využiť v prípade pôsobenia najvýznamnejšom orgáne ochrany ústavnosti a základných ľudských práv a slobôd.

Zdroj: NR Sr

​Šéf Smeru chce klásť najväčší dôraz  na charakteristiku Slovenska ako sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky. "Túto charakteristiku mienim presadzovať pri prípadnom výkone funkcie sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky," dodáva Fico.

O možnosti Ficovej kandidatúry sa hovorilo už počas minulého roka. Podľa politológa Tomáša Koziaka sa tento Ficov krok môže interpretovať len jediným spôsobom. "Chce odísť z politiky," povedal pre HN politológ Koziak.

Ten pripomenul, že pozícia na Ústavnom súde SR je nezlučiteľná s politickým životom.

"Nemyslím si, že ide o najvhodnejšieho kandidáta. Ako ústavný sudca by sa mohol dostať do konfliktu záujmov, keby najbližšie roky rozhodoval o ústavnosti zákonov prijatých jeho vládou," povedala pre HN Zuzana Petková z Nadácie zastavme korupciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.