Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 00:00

Lekárov má motivovať viac miesta na školách

Takmer polovica slovenských lekárov sú seniori, štát posilní školy, motivuje absolventov a doškolí cudzincov.

Lekárov má motivovať viac miesta na školách
Zdroj: TASR

Počet lekárov v slovenskom zdravotníctve je nízky a vyhliadky do budúcnosti dávajú len malú nádej na zmenu. Štatistiky OECD síce ukazujú, že s počtom takmer 3,5 lekára na tisíc obyvateľov je Slovensko mierne nad priemerom spoločenstva, to sa však môže čoskoro zmeniť. Údaje štátnych analytikov z Inštitútu zdravotnej politiky ukazujú, že približne 45 percent lekárov je vo veku viac ako päťdesiat rokov. Dá sa preto očakávať ich postupný odchod do dôchodku. Zohnať náhradu je pritom najmä v pohraničných oblastiach stredného a východného Slovenska veľký problém. Ministerstvo zdravotníctva hľadá spôsob, ako blížiacu sa krízu odvrátiť a je pripravené investovať milióny eur.

Plnšie školské lavice
Záujem o lekárske štúdium na Slovensku je značný, podľa údajov ministerstva školstva dokonca najvyšší spomedzi všetkých odborov. V akademickom roku 2017/2018 sa o lekárske vedy zaujímalo takme

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.