Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2019, 00:00

Čo robiť pred začiatkom súdneho procesu?

Čo robiť pred začiatkom súdneho procesu?
Zdroj: Dreamstime
Čo musí obsahovať návrh žaloby?
Podanie musí obsahovať označenie súdu, ktorému je určená, jeho názov a adresu. Ďalej treba presne určiť osobu, ktorá žalobu podáva a uviesť všetky dôležité skutkové a právne okolnosti. Ťažiskom celej žaloby je takzvaný petit. V ňom navrhujete súdu spôsob, akým by mal rozhodnúť. K žalobe určite nezabudnite priložiť prílohy, ako sú napríklad kúpna zmluva či blok, ktoré sú základom vašej argumentácie a slúžia pred súdom ako dôkazy.

Návrh na začatie súdneho konania je možné podať súdu aj v obvode, v ktorom má žalobca spotrebiteľ adresu trvalého pobytu. Martin Šenkovič, advokát

Prinášame vám prehľad toho, ako vyzerajú úvodné fázy súdneho konania, ako postupovať, ak sa chcete brániť súdnou cestou, a čo musíte súdom predložiť.
Situácie, pri ktorých sa bežní ľudia dostávajú pred súd, sú pre nich často stresujúce. Ak nemajú znalosti zo spôsobu fungovania justície, môže stret s byrokratickou mašinériou štátu predstavovať prvotný šok. Aby uplatnenie vášho práva malo vôbec šancu na úspech, musíte si postrážiť, kam na ktorý súd žalobu máte podať. Rovnako nezabudnite na obsahové náležitosti, ktoré žaloba musí obsahovať a uhradiť súdne poplatky.
Ako postupovať pri spore
Keď sa dostanete do situácie, pri ktorej vám dodávateľ nedodal tovar alebo službu, tovar bol poškodený alebo ho firma dodala oneskorene, máte možnosti sa brániť súdnou cestou. V týchto prípadoch sa automaticky stávate spotrebiteľom. Toho vníma slovenský právny poriadok vždy ako slabšiu stranu. Poskytuje preto množstvo výhod, úľav a zjednodušení pre spotrebiteľov, čím sa ich snaží chrániť. Na obchodníka môžete ako spotrebiteľ podať návrh žaloby na okresný súd v obvode, v ktorom má obchodník, ktorého žalujete, sídlo. Aj do tohto pravidla sa zaviedla v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.