Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2019, 00:00

Mimoriadne množstvo snehu ochromilo sever

Štrnásť obcí na Orave a Kysuciach vyhlásilo pre veľké množstvo snehu v posledných dňoch mimoriadny stav. Ľudia boli uväznení v osadách.

Mimoriadne množstvo snehu ochromilo sever
Zdroj: TASR

Tohtoročná snehová nádielka patrí k najbohatším za posledné desaťročia. „Napríklad v Oravskej Lesnej napadalo za prvé tri dni roka 77 centimetrov nového snehu. Viac ako toľkoto tam napadalo za tri dni od roku 1951 iba päťkrát,“ vysvetlil pre HN klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavol Faško. Vo viacerých obciach na severozápade a severe Slovenska vyhlásili mimoriadnu situáciu, pretože ľudí v osadách sneh uväznil. Viaceré firmy z oblasti priemyslu a logistiky pre zhoršenú situáciu na cestách prijali mimoriadne opatrenia. Železničnej dopravy sa kalamita výraznejšie nedotkla.

Kuriéri štartovali s predstihom
Rýchlo pribúdajúci sneh na vozovke skomplikoval najmä cestnú dopravu. Horské priechody Šturec a Donovaly boli na niekoľko hodín uzavreté pre kamióny dlhšie ako desať metrov, cez Vernár nepustili autá ťažšie ako tri a pol tony. Viaceré logistické firmy reagovali zavedením špeciálnych opatrení, „kuriéri vozidiel s exportnými zásielkami odchádzajú zo servisných stredísk s dostatočnou časovou rezervou, aby nedošlo k následnému meškaniu lietadla,“ vysvetlila Martina Klimová z DHL Slovensko s tým, že v prípade potreby vysielajú na cesty dodatočné vozidlá. Podobné opatrenia musela prijať aj Slovenská pošta. „Meškania vozidiel z dôvodu nedávnej zlej zjazdnosti ciest a snehovej kalamity sme zaznamenali v obvode spracovateľského strediska Žilina,“ uviedla hovorkyňa Eva Rovenská. Prispôsobiť sa počasiu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.