Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2019, 18:30

Bol by Tiso v top 10? Myslel som si, že sa tam nemôže dostať ani Husák, priznal Dušan Kováč

  • V desiatke najväčších Slovákov sa nachádzajú aj komunisti či zbojník. Aj to je dôvodom, prečo sa stala divácka anketa RTVS Najväčší Slovák terčom kritiky.
  • "Anketa nám má ukázať, ako osobnosti Slovenska vnímame. Je to teda akási hra. Hra, ktorá je naším zrkadlom," tvrdí pre HNonline historik Dušan Kováč, odborný garant projektu.
Bol by Tiso v top 10? Myslel som si, že sa tam nemôže dostať ani Husák, priznal Dušan Kováč
Zdroj: TASR

Je vybraná desiatka v ankete Najväčší Slovák podľa vás reprezentatívna?
Je reprezentatívna v tom zmysle, že vyjadruje postoje súčasných obyvateľov Slovenska. Dáva nám teda obraz o tom, ako osobnosti našej minulosti i súčasnosti vníma naša spoločnosť.

Nenaznačujú mená ako Marika Gombitová či Peter Sagan v top 10, že sa mnohí Slováci rozhodovali skôr na základe emócií ako faktov?
Ľudia sú, samozrejme, rôzni. Sú ľudia, ktorí sa rozhodujú viac na základe emócií, ale aj ľudia, ktorí sa rozhodujú viac na základe faktov. Sú ľudia, ktorí sa rozhodujú na základe vlastných skúseností a vlastného poznania. Teda, ak naši ľudia nepoznajú dobre dejiny, alebo ich nevnímajú vôbec, rozhodujú sa na základe toho, čo vnímajú – teda čo cítia a o čom vedia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.