Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2019, 00:03

Prirážky pre obchody môžu zlacniť luxus

Návrh Mosta-Híd môže podľa reťazcov poškodiť slovenským dodávateľom, tí si myslia opak.

Prirážky pre obchody môžu zlacniť luxus
Zdroj: Peter Mayer

Známy reťazec predáva čokoládu pod svojou privátnou značkou. Jej priaznivú cenu vítajú najmä nízkopríjmové skupiny. Obchodník na nej takmer nezarobí, keďže na ňu dáva minimálnu obchodnú prirážku. Viac ziskový môže byť napríklad pri predaji belgických praliniek – za luxusnejší tovar si bonitnejší zákazníci radi priplatia a prirážky sú vyššie. Návrh Mosta-Híd to má čiastočne obmedziť.

Prirážky podľa zákona

Podľa predkladateľov zákona nie je narábanie s obchodnými prirážkami v poriadku, zmenu chystajú cez novelu zákona o cenách. „Pri tovare, ktorý je dovezený zo zahraničia, by mala byť uplatňovaná podobná filozofia ako pri tovare, ktorý je vyrobený na Slovensku. Ide nám o podporu domácich dodávateľov,“ povedal pre HN Peter Antal, jeden z predkladateľov návrhu z Mosta-Híd. Ich cieľom je stanovenie jasných pravidiel pre dohodovanie cien v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch.

Odborníci sa obávajú, že dosahy budú opačné, než aké očakávajú poslanci. Keby dali obchody napríklad na pralinky prirážku podľa novely, nemala by v percentuálnom vyjadrení presiahnuť dvojnásobok obchodnej prirážky uplatňovanej na podobný tovar. Obchodníci však zarábajú práve na značkových výrobkoch, kde získavajú aj to, čoho sa vzdali pri

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.