Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2019, 00:00

OBSE s Lajčákom na čele si posvieti hlavne na Ukrajinu

Témou slovenského predsedníctva bude konflikt na Ukrajine, ale aj hackerské útoky.

Miroslav Lajčák
Zdroj: TASR/M. Baumann

Slovensko od začiatku roka prevzalo predsednícke žezlo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a posvieti si na témy ako extrémizmus, kyberbezpečnosť či eskalujúci konflikt na Ukrajine. Pod gesciou Slovenska sa tak krátko po predsedníctve v Rade Európskej únie uskutoční približne 50 prestížnych konferencií. Z toho takmer polovica bude na území Slovenska. Skupinu v roku 2019 povedie šéf rezortu zahraničia Miroslav Lajčák, ktorého vedúca úloha v projekte bola ešte donedávna ohrozená pre ministrovu intenzívne skloňovanú demisiu. „Budeme hovoriť o budovaní väčšej dôvery, ktorá sa vytratila v rámci členských štátov, nielen vo výmene vojenských informácií medzi jednotlivými členskými štátmi, ale aj v celkovej komunikácii v rámci OBSE, tak, aby sme deeskalovali napätie,“ okomentoval program predsedníctva štátny tajomník ministerstva Lukáš Parízek.

1. Konflikt na Ukrajine
Medzi prioritné témy spadá najmä spor medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý po krymskej kríze koncom minulého roku vyeskaloval konfliktom v Kerčskom prielive. Podľa zahraničného analytika Alexandra Dulebu sa môže OBSE zapojiť do konfliktu v dvoch úrovniach: technickej a politickej. Upozorňuje, že v pohraničných územiach hrozí po zaplavení 27 baní k znehodnoteniu podzemných vôd. OBSE by mala podľa rád odborníka iniciovať vznik pracovnej skupiny, ktorá by sa problematike venovala. Prospešnou by mohla byť aj upratovacia skupina, ktorá by sa starala o spustošené pohraničné oblasti. Duleba tvrdí, že práve čerstvý predseda OBSE je oprávnený vstupovať do rokovaní v rámci diskusných formátov ako Normandská štvorka, Minská skupina či americko-ruský formát Volker – Sur

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.