Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2019, 00:00

Súkromný detektív prehovoril o tom, ako mohli sledovať Kuciaka. Tvrdí, že sa "robilo" aj na politikoch

Na monitorovaní Jána Kuciaka a ďalších novinárov robilo zrejme viac osôb celé týždne. Povedal v rozhovore pre HN súkromný detektív a zamestnanec SBS, ktorý sa rozhodol zostať v anonymite.

Spoločnosťou rezonuje téma sledovania novinárov. Vy sám by ste prijali zákazku, ktorej cieľom by bolo monitorovanie novinára?
Ak by to súviselo s výkonom jeho novinárskej práce, tak v tom prípade určite nie.

Prečo?
Prežili sme 90. roky, keď to bolo bežné. Sme už niekde ďalej. V tomto zmysle ide skôr o takú morálnu zábranu. Sledovať novinára v súvislosti s jeho prácou je dosť neetické.

Podľa médií mali byť zdokumentované aj zvyky zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Jedna z podozrivých, možná objednávateľka vraždy Alena Zsuzsová, mala sprostredkovateľovi činu Zoltánovi Andruskóovi odovzdať fotodokumentáciu a video obete.
Čo sa týka konkrétne Jána Kuciaka, on sám ako novinár zrejme nemal obavu o svoj život, a to napriek tomu, že tam boli rôzne indície, najmä keď sa mu vyhrážal Marian Kočner. Ten avizoval, že naňho a jeho rodinu zistí špinu. Možno už to mohlo byť určitým varovaním, aby si všímal svoje okolie, no nemyslím si, že bol veľký problém ho odsledovať. Ako som to už prirovnal k tým 90. rokom. Tie sú už za nami, sme nejakých 20 rokov ďalej a myslím si, že novinári už nepociťujú taký veľký tlak zo strany mocných, čiže tá opatrnosť bola už o niečo nižšia pri všetkých týchto prípadoch. Viete, odsledovať človeka, tak aby o tom nevedel, ak máte dostatok vybavenia a ľudí, nie je problematické.

Čisto teoreticky, aká metóda sa mohla využiť pri monitorovaní novinárov?
Určite by tam bolo zahrnuté fyzické sledovanie. Išlo by o viacerých ľudí, ktorí by „robili“ tohto človeka. Použili by sa asi dve autá a štyria ľudia a využili by sme zrejme aj nejakú fotodokumentáciu či kameru. Celé by to stálo na fyzickom výkone a trvalo by to zrejme niekoľko dní až týždňov.

Aký čas treba, aby sa zmonitorovali kompletné návyky danej osoby?
Ide skôr o týždne, pretože to, čo robí človek denne, zistíme v priebehu týždňa. Napríklad, že ráno vstane a ide do roboty, potom tam môže ísť o detaily, ako kedy z roboty odbieha. Zisťuje sa tiež, čo ho ktorý deň čaká, aké ma pravidelné výjazdy a aký je jeho pohyb.

Aká je v súčasnosti vo všeobecnosti náplň práce súkromného detektíva?
Táto práca je podľa mňa podobná ako aj v minulosti. Väčšinou ide o to, že ľudia p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.