Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2022, 15:08 Aktualizované dňa 12.01.2022 o 16:19

Slovensko zavádza niečo, čo nikde inde nefunguje. Riešenia našej vlády sú zlé, hovorí Raši

Mimoparlamentná strana Hlas odmieta podporiť obrannú dohodu s USA. V tejto veci sa chystá obrátiť na prezidentku.

Hlas-SD
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Slovensko zavádza opatrenia, ktoré budú obmedzovať život bežných Slovákov. Zavádzame niečo, čo normálne inde nefunguje, vyjadril sa počas tlačovej besedy k aktuálnym otázkam podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas Richard Raši.

Opozičný politik týmito slovami kritizoval zavedenie prísnejšieho režimu OP plus v rámci covid opatrení, ktorý by mal do platnosti vstúpiť 19. januára.

Prísne opatrenia

V tomto režime by po novom malo platiť, že na vysokorizikových podujatiach by sa mohli zúčastniť len osoby, ktoré koronavírus prekonali, ľudia, ktorí dostali tri vakcíny, alebo tí, ktorí majú dve vakcíny a negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín.

V prípade dvoch očkovaní by mal zároveň stačiť aj antigénový test, ktorý nie je starší ako 48 hodín alebo prekonanie ochorenia počas posledných 180 dní. Vláda chce takýmto spôsob zabrániť rýchlejšiemu šíreniu variantu omikron na podujatiach s viacerými účastníkmi.

"Máme európske riešenia, ktoré zavádzajú európske krajiny, a potom máme riešenia slovenskej vlády, ktoré sú v princípe zlé," dodal napokon Raši. Spolu s tým pripomenul aj takzvanú "atómovú zbraň" proti koronavírusu v podobe plošného testovania, ktorá nám podľa neho "vybuchla v rukách". 

Podpredseda hlasu zároveň kritizoval aj návrh vlády na zníženie času po prekonaní vírusu, kedy sa človek nachádza v režime OP, zo 180 na 90 dní.

Kritika obrannej dohody

Mimoparlamentná strana sa okrem toho vyjadrila aj k odsúhlaseniu obrannej dohody medzi Slovenskom a USA zo strany vlády. Po podpise dokumentu je potrebné, aby ho ešte schválil parlament a následne ho musí ratifikovať prezidentka Zuzana Čaputová.

Zmluva, ktorá by po vstupe do platnosti mala platiť desať rokov, by americkým ozbrojeným silám umožnila využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory.

"Rozhodnutie vlády považuje Hlas za nezodpovedné voči národnoštátnym záujmom pretože ignoruje všetky pripomienky, či už zo strany vládnych inštitúcií alebo odbornej verejnosti," vyjadril sa v stanovisku člen strany Peter Kmec. 

Ten rovnako zdôraznil, že zmluvu, ktorá nebude v súlade s Ústavou Slovenskej republiky Hlas nepodporí. "Ak zmluva prejde v takomto znení, obrátime sa na pani prezidentku a vyzveme ju, aby sa obrátila na Ústavný súd," dodal napokon Kmec.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.