Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2022, 14:49

Smer a tarabovci iniciujú mimoriadnu schôdzu. Chcú presadiť referendum o obrannej dohode s USA

Fico zopakoval, že Smer zmluvu odmieta.

Smer-SD
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Opozičná strana Smer-SD chce presadiť referendum k dohode o obrannej spolupráci s USA.

Spolu s nezaradenými poslancami okolo poslanca Tomáša Tarabu v stredu iniciovala k tejto téme mimoriadnu schôdzu parlamentu.

Informoval o tom predseda strany Robert Fico.

Mimoriadna schôdza

V zmysle rokovacieho poriadku má predseda národnej rady Boris Kollár zvolať mimoriadnu schôdzu do siedmich dní od podania návrhu.

Strana sa chce v referende pýtať občanov, či súhlasia s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky vyslovila súhlas s Dohodou o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenska a USA.

Fico pripomenul, že v prípade schválenia ich návrhu by predseda parlamentu musel predložiť uznesenie prezidentke, ktorá by referendum musela vyhlásiť.

Fico zopakoval, že Smer zmluvu odmieta. Slovensko ju podľa neho nepotrebuje. Ohrozovať má zvrchovanosť Slovenska.

"Vďaka Smeru nebola táto zmluva podpísaná v roku 2018. Bola odmietnutá na koaličnej rade," reagoval na poďakovanie ministra obrany Jaroslava Naďa.

​Ak parlament neschváli návrh na vyhlásenie referenda, Fico avizuje petičnú akciu za referendum.

Referendum s tromi otázkami

To by malo obsahovať tri otázky. Jednu o obrannej dohode, druhá sa bude týkať zmeny ústavy v prípade možnosti referenda o predčasných parlamentných voľbách.

Tretia otázka by mala vzniknúť po dohode s opozičnými partnermi, mala by mať sociálny charakter.

Vláda v stredu odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA. Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť národná rada. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.