Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2018, 13:47 Aktualizované dňa 27.12.2018 o 16:14

Spor lekárov s poisťovňou je stále na bode mrazu

Ministerka Kalavská zopakovala, že nemôže a nebude vstupovať do rokovania o zmluvných podmienkach medzi poisťovňou a poskytovateľmi.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
Zdroj: TASR/M. Baumann

Ani posledný týždeň roka neuzavrel spor medzi najväčšou zdravotnou poisťovňou a najpočetnejším zástupcom ambulancií. Asi osemsto členov Zväzu ambulantných poskytovateľov zrejme do nového roka vstúpi bez zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.

Argumenty oboch strán si vypočula aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. „Prosím všetkých ambulantných poskytovateľov, ktorí tieto zmluvy nepodpísali, aby ich podpísali a venovali sa pacientom, a nenechávali sa zneužívať na pozičné boje jednotlivých indivíduí,“ apelovala po spoločnom stretnutí. Na prípadnú neochotu ustúpiť z požiadaviek by pacient doplatil zníženým komfortom a neplánovanými výdavkami.

Hrozba pokút a súdov
Spor môže mať podľa predsedníčky správnej rady ZAP Soni Ostrovskej viaceré dopady. „Poprvé nespokojnosť pacientov a ich odchod do iných zdravotných poisťovní. Podruhé, zákonom stanovené sankcie za porušenie povinnosti poisťovne zabezpečiť minimálnu verejnú sieť poskytovateľov,“ vyrátava poukazujúc na fakt, že bez zmlúv môže poisťovňa čeliť pokute vo výške viac než 165 tisíc eur, či dokonca odobratiu licencie.

Sankcie však hrozia aj všeobecným lekárom, samosprávny kraj udeľujúci povolenie ich môže trestať viac než trojtisícovou pokutou. Vylúčená nie je ani súdna dohra, "žalobu sme zatiaľ nepodali, ale máme ju nachystanú,“ avizovala ešte minulý týždeň riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková.

Obe strany sa podľa nej zhodli, že zmluvy sú „podpísateľné“ a požiadavku na doplatenie platieb za dobu vyjednávania odmieta, „spätný doplatok by bol v rozpore so zákonom, ako štatutár niečo také nemôžem podpísať“.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.