Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2018, 09:19

Gál o voľbe ústavných sudcov: Fico kandidovať nebude. Opozícia zmenu pretaktizovala

Minister spravodlivosti tvrdí, že jeho návrh mal šancu na schválenie.

Gál o voľbe ústavných sudcov: Fico kandidovať nebude. Opozícia zmenu pretaktizovala
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Opozícia pripustila, že svoj postoj pretaktizovala, až po "funuse" som sa dozvedel, že by môj návrh na zmenu voľby sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR podporila. Pre TASR to vyhlásil minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).  

Takto komentoval zmenu voľby ústavných sudcov prezident Andrej Kiska:

„Môj návrh mohol mať úspech v národnej rade. Aj opozícia potom pripustila, že oni to pretaktizovali, prepolitikárčili. Až vtedy, keď bolo po funuse, som sa dozvedel z úst opozičných poslancov, že oni by boli hlasovali za ten náš návrh,“ uviedol minister s tým, že vládny návrh bol v tom čase veľmi vhodný.

Gál chce, aby bola pri výbere kandidátov na sudcov ÚS nastavená latka vysoko, aby sa o funkciu uchádzali erudovaní odborníci z oblasti práva. „Aj z najvyššieho súdu sú ochotní kandidovať a za to im patrí veľká vďaka, aj ďalším sudcom všeobecných súdov.

Viem, že aj advokáti sa chystajú kandidovať. My určite navrhneme Petra Kresáka,“ priblížil s tým, že Robert Fico sa podľa neho o túto funkciu určite uchádzať nebude.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Alojz Baránik (SaS) však tvrdí, že minister Gál mal nerealistické očakávania. Vyhlásil to s tým, že k svojmu návrhu sa mohol minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) opätovne vrátiť.

Išlo podľa neho len o frašku s cieľom zachovať doterajší stav alebo dosiahnuť to, aby sa na Ústavný súd dostali extrémne nevhodné osoby.

"Minister Gál sa k pôvodnému návrhu zákona, ktorý predtým dôkladne využil na svoju sebapropagáciu, po fiasku v Národnej rade nikdy nevrátil, hoci poľahky mohol," uviedol Baránik.

Výsledkom je podľa poslanca ďalšie popretie dôvery v štát. "Najmä, ak sa realizujú očakávané obavy, že si koalícia dosadí na Ústavný súd svoje figúrky, ktoré budú poslušne (alebo obchodne) prostredníctvom svojho zvolenia, menovania a následného rozhodovania prehlbovať nedôveru ľudí v to, že žijeme v právnom štáte," doplnil.

Baránik pripomenul, že obrazom minimálneho vplyvu rezortu spravodlivosti je aj skutočnosť, že z rokovania parlamentu bol koalíciou stiahnutý návrh zákona o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku, ktorý predložila exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (vtedy Most-Híd). "To priamo potvrdzuje najhoršie obavy, že Slovensko je ovládané kriminálnikmi, proti ktorým tento návrh smeroval," vyhlásil.

Podľa schválenej novely zákona má Kancelária Národnej rady (NR) SR vytvoriť podmienky na účasť verejnosti na schôdzi Ústavnoprávneho výboru NR SR, kde budú kandidátov na sudcov ÚS vypočúvať.

Na schôdzi bude prítomný aj prezident SR alebo ho zastúpi vedúci pracovník Kancelárie prezidenta SR. Tomu sa má kedykoľvek, keď o to požiada, udeliť slovo. Kandidát na schôdzi predstaví svoje pracovné skúsenosti a výsledky či publikačnú činnosť.

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára 2019. Nominácie môžu prichádzať do 7. januára 2019.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.