Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2018, 00:00

Reforma nemocníc: najdôležitejší krok Kalavskej

Expertka na exotické choroby sa rezortného kormidla chopila v marci tohto roku. Kurz predchodcu Tomáša Druckera zásadne nemení. HN prinášajú výber prvých kľúčových krokov ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej.

Reforma nemocníc: najdôležitejší krok Kalavskej
Zdroj: TASR - Martin Baumann

1. Valockého koniec
Prvá vážna výzva pre novovymenovanú ministerku prišla prvé dni po nástupe. Riaditeľa Národného onkologického ústavu Jozefa Valockého, ktorý čelil tvrdej kritike vlastného personálu, musela presvedčiť na odchod. Viacerí elitní lekári ošetrujúci pacientov s najťažšími formami rakoviny totiž hrozili výpoveďou a fungovanie nemocnice bolo ohrozené. „Nedopustím, aby elita slovenského zdravotníctva, špičkoví lekári odchádzali zo Slovenska a z našich štátnych ústavov,“ povedala vtedy ministerka a s Valockým sa dohodla na odchode. Náhradu hľadala viac než dva mesiace, ústav dnes vedie Tomáš Alscher.

2. Štedré nákupy po novom
Rok 2018 sa v zdravotníctve niesol aj v duchu zlepšovania podmienok v nemocniciach. „Do zdravotníckych zariadení investujeme prostredníctvom kapitálových výdavkov, pričom tieto finančné prostriedky sú určené na medicínske prístrojové vybavenie, ako aj rekonštrukcie a modernizácie priestorov,“ uvádza hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Objem investícií sa zvyšuje, kým tento rok ho tvorilo približne 70 miliónov eur, v budúcom roku to má byť o 30 miliónov viac. Nakupuje sa pritom centrálne, vďaka čomu sa podarilo ušetriť, napríklad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.