Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2018, 00:00

Tunel Višňové je zlyhaním zhotoviteľa aj diaľničiarov, tvrdí bývalý šéf NDS

O tuneli Višňové mal minister dopravy komunikovať bez emócií, hovorí v rozhovore pre HN bývalý investičný riaditeľ NDS Juraj Čermák.

Kedy začali problémy s tunelom Višňové? Momentálne počúvame o vypovedaní zmluvy, ale stavba má problémy dlhodobo.
Tunel Višňové je špecifická stavba. Ide o niekoľko úsekov nadväzujúcich na seba, ktoré keď nebudú fungovať ako majú, tak tá stavba bude znehodnotená. Ide nadväzujúce úseky Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, Dubná Skala – Turany plus dva diaľničné privádzače. Problémy začali už v roku 2010 pri súťažení týchto úsekov. Neskôr sa diaľničné privádzače sa vyhodili z projektov, aby sa ušetrilo, čo je úplný nezmysel. Problémy tu teda boli, ale vyvrcholili v týchto mesiacoch, keď sa všetky zraky upierajú na tunel Višňové.

Aktuálne problémy ale nesúvisia s privádzačmi. Čo je dôvodom na to, aby sa hovorilo o vypovedaní zmluvy?
Stavba nepokračuje tak ako má. Ale to neznamená, že nepokračuje posledné mesiace, ona je dlho v omeškaní, ktoré sa neskracovalo, ale len predlžovalo. Keď sa dnes hovorí, že tento úsek bude odovzdaný o tri roky neskôr oproti plánu, tak je to katastrofa pre slovenskú dopravu. Pritom problémy boli od začiatku a nikto nevedel donútiť zhotoviteľa, aby zvýšili tempo výstavby.

Na čej strane je teda problém?
Je to problémom všetkých zúčastnených. Slovensko-talianskeho zhotoviteľa, Národnej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.