Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2018, 00:00

Jednorazové plasty končia. Zakázal ich Brusel

Európska únia plánuje zakázať produkty, medzi ktoré patrí napríklad aj riad na jedno použitie, bavlnené tampóny či plastové slamky.

Jednorazové plasty končia. Zakázal ich Brusel
Zdroj: HN/Peter Mayer

Jednorazovým plastom odzvonilo. Od včera je však definitívne rozhodnuté, rozhodol o tom totiž Brusel a do dvoch rokov by mali občania pocítiť prvé zmeny.

Na čiernu listinu sa dostanú riady na jedno použitie, bavlnené tampóny i kritizované plastové slamky. Rakúska ministerka pre turizmus a udržateľnosť Elisabeth Köstinger označuje rozhodnutie za „míľnik v našich snahách o zníženie plastového odpadu“. Cieľom Únie je predovšetkým zamedziť znečisťovanie oceánov, v ktorých tvorí odpad z plastu až 80-percent.

Komisia už na jar navrhovala používanie dostupných „neplastových“ náhrad. Predmetom diskusií boli najmä plastové nádoby na jedlo so sebou, ktoré by mohli nahradiť trvalejšie obaly s možnosťou opakovaného využitia.

Dlhodobý boj
Zbavovanie sa jednorazových plastov, obmedzenie predaja igelitových tašiek, zálohovanie PET fliaš či ponuka ekologických alternatív. Rok 2018 sa okrem iného niesol aj v znamení boja proti plastovému odpadu. Firmy svoje postoje prezentujú kampaňami, aktivitami či stratégiami, no nezabúdajú ani na iné formy reklamy. „Formou nápisov, nálepiek a bannerov upozorňujeme spotrebiteľov na potrebu uprednostňovania vreciek, tašiek a produktov z odbúrateľných materiálov,“ hovorí vrchný riaditeľ obchodnej sekcie spoločnosti Jednota Branislav Lellák.

Eko novinky
Množstvo plastového odpadu sa rozhodli znižovať všetky veľké reťazce. Tesco začiatkom tohto roka vytvorilo pracovnú skupinu, ktorá sa zaoberá udržateľnými materiálmi. V spolupráci s ňou reťazec odsúhlasil zoznam materiálov, ktoré sú vhodné na výrobu ekologi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.