Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2018, 00:00

Štátni zamestnanci zarobia viac ako súkromníci

Lekári v službách štátu podľa novej analýzy zarobia o takmer 20 percent viac ako ich súkromní kolegovia.

Štátni zamestnanci zarobia viac ako súkromníci
Zdroj: TASR

Ak by ste mali povedať, kto od štátu najčastejšie žiada zvýšenie platov, ako jedni z prvých by vám zrejme napadli učitelia, lekári či zdravotné sestry.

Najnovšia analýza útvaru Hodnoty za peniaze však ukazuje, že práve zamestnanci v týchto povolaniach zarábajú viac ako ich kolegovia v súkromnom sektore. V prípade lekárov sú platy vyššie o takmer 20 percent, učitelia na základných školách zarobia o 16 percent viac. Celkovo tak ľudia pracujúci pre štát zarobia o sedem percent viac.

Súkromníci sa prispôsobujú štátu
Sám predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský uznal, že čísla ho neprekvapujú. „Jeden z dôvodov je, že v štátnych nemocniciach máme nočné či víkendové služby. Máme obrovské množstvo nadčasovej práce,“ uviedol. Práca cez víkendy a v noci je predmetom príplatkov, a ak sa teda mesačná mzda rozráta na hodiny, vyjde vyššia hodnota ako v prípade súkromných lekárov. Tí totiž z veľkej väčšiny nepracujú v nemocniciach.

Ako zároveň upozorňuje riaditeľka Inštitútu pre dobre spravovanú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.