Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2018, 13:50

Každý si môže ovplyvňovať, koho chce a ako chce, ale dôležitý je výsledok, tvrdí Pellegrini o Kočnerovi

Premiér Peter Pellegrini tvrdí, že nikto ho v súvislosti s Marianom Kočnerom nekontaktoval ani sa ho nikto nesnažil o niečom presvedčiť.

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) vyhlasuje, že ho v súvislosti s lístočkami, ktoré mal z väzby posielať podnikateľ Marian Kočner, nikto nekontaktoval ani sa ho nikto nesnažil o niečom presvedčiť.

Deklaroval to po rokovaní vlády s vierou, že ak sa niečo také deje, štát si s tým poradí.

Dôležité je, aby systém odolal

Národná kriminálna agentúra (NAKA) potvrdila, že zaistila lístočky, ktoré mal Kočner posielať z väzenia. "Asi nemožno nikomu zakázať, aby sa pokúšal vplývať vo svojich veciach. Dôležité je, aby systém odolal a aby príslušné orgány konali tak, ako im hovorí zákon. Každý si môže ovplyvňovať, koho chce a ako chce, ale dôležitý je výsledok," zdôraznil.

Pellegrini zároveň pripustil, že sa tým bude zaoberať, ak sa potvrdí, že sú to závažné informácie a nie dohady a príbehy. Keďže sa ako jeden z adresátov týchto lístočkov spomína aj ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), premiér sa jej na to bude pýtať.

Saková povedala, že sa o tom dozvedela až z médií.

"Nechávam to na vyšetrenie orgánov činných v trestnom konaní," podotkla. "Nikto na mňa tlak nevyvíjal, aby som ovplyvňovala vyšetrovanie, a ani som toto vyšetrovanie neovplyvňovala," vyhlásila Saková na margo informácie, že údajne na jej pokyn NAKA mala utajiť jeden z lístočkov.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), pod ktorého patrí Zbor väzenskej a justičnej stráže, zdôraznil, že "dávajú pozor a robia, čo sa dá". "Myslím si, že nám nič neuniká, vieme toho dosť. Máme dostatok informátorov, máme to pod kontrolou," deklaroval.

NAKA zaistila motáky

"Policajti NAKA zaistili 'motáky' - lístočky, 26. novembra a overené fotokópie všetkých lístočkov odstúpili dozorovému prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry do trestnej veci 'zmeniek'. Absolútne odmietame zatajenie dôkazov, lístočky (motáky) boli odovzdané v plnom rozsahu," uviedla policajná hovorkyňa Denisa Baloghová v reakcii na anonym, ktorý v stredu ráno dostali viaceré redakcie vrátane TASR.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici bude vo štvrtok (20. 12.) rozhodovať o návrhu na sprísnenie väzby pre obvineného Mariana K. Prokurátor doručil súdu 12. decembra návrh na rozhodnutie o zmene dôvodov väzby, ako aj návrh na predĺženie lehoty väzby u obvineného Kočnera.

Obvinený Kočner je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur.

Na Kočnera a Ruska podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu.

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna Najvyšší súd SR. Kočner sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici. Predtým bol vo väzbe v Bratislave a Leopoldove.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.