> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2018, 11:27

Prokuratúra zrušila obvinenie voči aktivistom Greenpeace, vyšetrovanie bude pokračovať

Polícia po zrušení obvinenia bude musieť prípad znovu vyšetrovať a následne vyhodnotiť, či obviní ekológov z trestného činu všeobecného ohrozenia.

Prokuratúra zrušila obvinenie z trestného činu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia voči 12 aktivistom ekologickej organizácie Greenpeace, ktorí v novembri na protest proti ťažbe uhlia vyliezli na ťažobnú vežu bane Nováky.

Vyšetrovanie prípadu však bude pokračovať a zameria sa na to, či protestom nedošlo k všeobecnému ohrozeniu. Informovala o tom riaditeľka slovenskej pobočky Greenpeace Ivana Kohutková. 

​Aktivisti na veži spomínanej bane vyvesili transparent a upozornili na znečistenie prírody a ohrozenie zdravia ľudí. Polícia po proteste zadržala 15 osôb a tucet z nich následne obvinila, súd ich potom poslal do väzby.

Generálna prokuratúra však nariadila prepustiť aktivistov z väzby, podľa skoršieho vyjadrenia šéfa prokuratúry Jaromíra Čižnára dôvody na väzbu neexistovali už pri podaní príslušného návrhu súdu. Čižnár začiatkom decembra tiež uviedol, že vhodne nebol kvalifikovaný ani samotný trestný čin, z ktorého boli ekológovia obvinení.

Podľa Greenpeace polícia po zrušení obvinenia bude musieť prípad znovu vyšetrovať a následne vyhodnotiť, či obviní ekológov z trestného činu všeobecného ohrozenia.

"Veríme, že podobne ako v momente, keď boli všetci neprávom držaní vo väzbe, aj tu prokuratúra nakoniec dospeje k záveru, že šlo maximálne o spáchanie priestupku," uviedla Kohutková.

​Prevádzkovateľom bane v Novákoch je spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). Firma tvrdila, že ekológovia ohrozili viac ako 340 baníkov, ktorí v čase protestu boli v podzemí.

HBP dostáva dotácie na ťažbu uhlia, ktoré dodáva do jednej z tepelných elektrární. Vláda minulý týždeň rozhodla, že poskytovanie dotácií, ktoré platia odberatelia elektrickej energie v cenách elektriny, skončí najneskôr v závere roka 2023.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.