Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2018, 08:01

Kreditový príplatok pre učiteľov by sa mal zrušiť, Lubyová pripravuje zmeny

Nahradiť by ho mal príplatok za profesijný rozvoj.

Kreditový príplatok pre učiteľov by sa mal zrušiť, Lubyová pripravuje zmeny
Zdroj: TASR

Súčasný kreditový príplatok by sa mal zrušiť, vyplýva to zo zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch.

V pondelok sa ním bude zaoberať Hospodárska a sociálna rada SR. Nahradiť by ho mal príplatok za profesijný rozvoj.

Zákon v súčasnosti garantuje príplatok za kredity neobmedzene, to by sa v septembri 2019 malo zmeniť. Učitelia by o príplatky nemali prísť okamžite.

Ako informuje Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku na svojom webe, zástupcom zväzu sa podarilo presadiť predĺženie prechodného obdobia do roku 2023 pre platnosť kreditového príplatku získaného pred navrhovanou účinnosťou tohto zákona, a to od septembra budúceho roka.

Príplatok za profesijný rozvoj získaný po 1. septembri 2019 by mal mať podľa návrhu zákona platnosť sedem rokov.

Získať ho môžu pedagogickí a odborní zamestnanci aj za úspešné absolvovanie rozširujúceho štúdia, štátnu jazykovú skúšku a špecializačné vzdelávanie. Možnosť získať tento príplatok bude aj za absolvovanie inovačného vzdelávania.

"Príplatok za profesijný rozvoj zamestnávateľ prizná na dobu siedmich rokov najviac v sume 12 percent z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec zaradený, z toho najviac v sume deväť percent za profesijný rozvoj," uvádza sa v návrhu zákona.

Zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch predložilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR do medzirezortného pripomienkového konania v lete.

Ako uviedla pre TASR šéfka rezortu školstva Martina Lubyová (nominantka SNS), zákon sa mal pôvodne uzavrieť skôr, avšak rezort reagoval na výzvu viacerých organizácií v oblasti školstva, ktoré chceli predĺžiť rokovanie o tomto zákone.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.