Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2018, 22:51

Dejepis je dôležitý, jeho výučba u nás pokrivkáva

Dejepis sa učí rovnako ako pred 50 rokmi a ide teda o sovietsky výklad dejín – tak zhodnotila Bezpečnostná informačná služba v Česku vo svojej výročnej správe vzdelávanie u našich susedov. Nesprávny výklad dejín môže byť problémom aj na Slovensku.

Dejepis je dôležitý, jeho výučba u nás pokrivkáva
Zdroj: HN/Pavol Funtál

V školských osnovách cítiť, podľa analytikov z Bezpečnostnej informačnej služby v Česku silný vplyv Ruska a Číny. „Nielenže bola Česká republika cieľom kombinovaných ruských stratégii z rôznych strán a zdrojov, ktoré smerovali proti EÚ a NATO, ale stále môžeme pozorovať východné vplyvy v triedach a laviciach,“ píšu v koncoročnej správe za minulý rok. Analytikov znepokojuje, že dejepis sa učí rovnako ako pred piatimi desaťročiami, čo môže študentom pokriviť nazeranie na svet a históriu.


Záleží na učiteľovi
Pred 50 rokmi sa o minulosti učili rovnako slovenské aj české deti, HN preto zaujímalo, či sa podobný problém nedá konštatovať ja na Slovensku. Kým u našich susedov výučbu dejepisu hodnotia ako problém, v správe o činnosti Slovenskej informačnej služby za rok 2017 sa však nič podobné nespomína. Druhou vecou sú názory učiteľov. Tie sa rôznia. Tomáš Sedláček vyučuje dejepis 18 rokov a aj podľa neho záleží priamo na učiteľovi a na tom, ako jednotlivé historické celky vyučuje aj s dejinným kontextom. „Nemyslím si, že je to rovnaké, ako to bolo pre rokom 1989. Môže sa stať, že pri výklade niektorého učiteľa a niektoré časti berú povrchne a možno sa k i

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.