Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2018, 22:51

Dejepis je dôležitý, jeho výučba u nás pokrivkáva

Dejepis sa učí rovnako ako pred 50 rokmi a ide teda o sovietsky výklad dejín – tak zhodnotila Bezpečnostná informačná služba v Česku vo svojej výročnej správe vzdelávanie u našich susedov. Nesprávny výklad dejín môže byť problémom aj na Slovensku.

Dejepis je dôležitý, jeho výučba u nás pokrivkáva
Zdroj: HN/Pavol Funtál

V školských osnovách cítiť, podľa analytikov z Bezpečnostnej informačnej služby v Česku silný vplyv Ruska a Číny. „Nielenže bola Česká republika cieľom kombinovaných ruských stratégii z rôznych strán a zdrojov, ktoré smerovali proti EÚ a NATO, ale stále môžeme pozorovať východné vplyvy v triedach a laviciach,“ píšu v koncoročnej správe za minulý rok. Analytikov znepokojuje, že dejepis sa učí rovnako ako pred piatimi desaťročiami, čo môže študentom pokriviť nazeranie na svet a históriu.


Záleží na učiteľovi
Pred 50 rokmi sa o minulosti učili rovnako slovenské aj české deti, HN preto zaujímalo, či sa podobný problém nedá konštatovať ja na Slovensku. Kým u našich susedov výučbu dejepisu hodnotia

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.