Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2018, 00:00

Remišová: Skokové zvýšenie platov poslancov je veľmi nekorektné voči občanom

  • Veronika Remišová za hnutie OĽaNO v rozhovore pre HN hovorí o dotáciách v školstve aj o rozmrazení platov poslancov.
  • Podľa Remišovej budeme musieť firmám, s ktorými stihlo predchádzajúce vedenie ministerstva školstva podpísať zmluvy, zaplatiť 185 miliónov eur.

Na začiatku boli dve výzvy na dotácie, obe za 300 miliónov eur. Jedna sa zrušila, ale pri tej druhej už boli podpísané zmluvy s víťaznými firmami. Sú to zmluvy na eurofondy, tak prečo ich podľa vás budeme musieť vyplácať zo štátneho rozpočtu?
Pri jednej výzve sa nám podarilo tie peniaze zachrániť, ale nominant SNS pán Plavčan stihol pri druhej výzve zazmluvniť takmer celý objem peňazí. Uzavrel zmluvy s firmami, mnohé z nich boli toxické, sídlili v polorozpadnutých skladoch, garážach či mali jedného zamestnanca. Tvárili sa, že idú robiť excelentný výskum, ale nikdy predtým to nerobili, napriek tomu dostali v priemere aj šesť miliónov eur. Ministerka Martina Lubyová je na stoličke len preto, aby tento problém vyriešila. Keď sme sa na výboroch pýtali, ako sa to posúva, bolo nám povedané, že sa snažia zmluvy zrušiť. Výsledok je iný. Stále je platných 37 zmlúv a iba tri toxické firmy vypovedali zmluvy.


Keď ministerka nastúpila, začala situáciu hneď riešiť. Odletela do Bruselu, aby peniaze zachránila. Aké má podľa vás možnosti? Nemôže firmám prikázať, aby vypovedali zmluvy, to môžu urobiť len ony.
Hlavná chyba je, že nominant za SNS tie zmluvy vôbec uzavrel. Ako mohol podpísať zmluvy s firmami, ktoré nerobili výskum, evidentne na to nemali kapacity? Boli to garážové schránkové firmy, ktoré sa snažili z eurofondov vymámiť milióny eur. Tie zmluvy nikdy nemali byť podpísané, tam sa stala prvá chyba. Všetky chyby, na ktoré sme upozorňovali, potvrdil aj Najvyšší kontrolný úrad.


Áno, my sme za to dostali aj varovný list z Európskej komisie, takže je jasné, že je to problém.
Chyby, ktoré spravili ministri za SNS, však budú musieť zaplatiť občania. Ministerka sa teraz chváli, že tento list Európska komisia zrušila, ale preto, že tie peniaze, ktoré mali byť zaplatené z eurofondov, teda akoby z cudzích peňazí, tak budú zaplatené zo štátneho rozpočtu. Na tie zmluvy, ktoré sú stále v platnosti, a majú hodnotu približne 185 miliónov eur, sa poskladajú všetci občania v prípade, že sa tieto zmluvy nepodarí zrušiť.


Takže nie je isté, či budeme platiť a koľko budeme platiť?
No je rok a pol po škandále, vidíme, že väčšina zmlúv je stále v platnosti. Je veľká pravdepodobnosť, že niektoré z tých zmlúv budeme musieť zaplatiť. A tie peniaze mohli ísť na telocvične, jedálne, učebnice či na opravu škôl.


Výzva je pozastavená, takže si ich reálne ešte nemôžu nárokovať.
Ale raz si ich budú môcť nárokovať, lebo zmluva je jednoducho právny titul.


Vy tvrdíte, že ministerstvo školstva eurofondy nevie čerpať. Z čoho vychádzate?
Keď sa pozrieme na prioritné osi, ktoré má na starosti minis

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.