Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2018, 13:26

Štát chce zamedziť zneužívaniu strelných zbraní, návrh novely vyvolal kritiku

Jednou z pripravovaných hlavných zmien je aj skrátenie doby platnosti zbrojného preukazu z desiatich na päť rokov.

Štát chce zamedziť zneužívaniu strelných zbraní, návrh novely vyvolal kritiku
Zdroj: Reuters

Štát chce zamedziť zneužívaniu strelných zbraní na trestnú činnosť v súvislosti s nedávnymi teroristickými útokmi v Európe. Skrátiť chce napríklad dobu platnosti zbrojného preukazu z desiatich na päť rokov a držitelia expanzných zbraní by už v budúcnosti museli požiadať o vydanie zbrojného preukazu na zberateľské účely a zbrane zaevidovať.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorú koncom novembra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania ministerstvo vnútra.

Návrh novely reaguje na smernicu Európskeho parlamentu a Rady EÚ z mája 2017, ktorú je SR povinná prevziať do svojho právneho poriadku.

Novelou zákona sa majú napríklad zaradiť zbrane a strelivo vo vlastníctve múzeí a galérií do pôsobnosti legislatívy. "Podľa navrhovaných zmien budú múzeá a galérie povinné požiadať o vydanie zbrojnej licencie a zbrane budú povinné zaevidovať," uvádzajú predkladatelia.

Skrátenie doby platnosti zbrojného preukazu

Medzi zbrane kategórie A – zakázané zbrane majú byť zaradené ďalšie druhy zbraní, ktoré sú podľa súčasnej legislatívy zaradené v nižších kategóriách. Ide o zbrane, ktoré sú podľa smernice najnebezpečnejšie a je u nich najväčšia pravdepodobnosť zneužitia na trestnú činnosť, najmä teroristické útoky. Ide napríklad o zbrane so zásobníkmi s veľkou kapacitou, teda zbrane s desiatimi respektíve 20 nábojmi.

"Na základe smernice sa navrhuje ponechanie zbraní kategórie A, B a C, ktoré boli upravené na zbrane nižších kategórií, v ich pôvodných kategóriách z dôvodu, že tieto zbrane boli jednoduchou úpravou opätovne sfunkčnené a boli použité pri teroristických činoch," píše sa v dôvodovej správe.

Jednou z pripravovaných hlavných zmien je aj skrátenie doby platnosti zbrojného preukazu z desiatich na päť rokov a doba platnosti zbrojnej licencie z neurčitej doby tiež na päť rokov.

Povinné označovanie strelných zbraní

Vzhľadom na problematiku úprav niektorých druhov zbraní kategórie D (expanzná, plynová, paintbalová či airsoftová zbraň) na zbrane vyššej kategórie sa navrhuje, aby tieto zbrane podliehali osobitnému režimu pri prevode, prenajímaní, dovoze alebo vývoze a ich držitelia by mali byť povinní tieto zbrane zaevidovať. Na základe smernice sa zavádza povinné označovanie strelných zbraní vrátane ich hlavných častí.

S navrhovanou novelou nesúhlasia športoví strelci, kluby vojenskej histórie a iné strelecké organizácie. Novela podľa nich ide výrazne nad požadovaný rámec európskou smernicou, môže spôsobiť zhoršenie bezpečnostnej situácie a nárast počtu ilegálnych zbraní.

Taktiež má zásadne obmedziť športovú činnosť, rekonštrukcie historických bojov a každých päť rokov zaťažiť občanov desiatkami miliónov eur priamych nákladov. "Je tu pred nami historicky najväčšie ohrozenie slobodnej držby zbraní a streliva na Slovensku," upozorňuje Boris Draškaba z Legis Telum – Združenia vlastníkov strelných zbraní.

Ministerstvo vnútra pre TASR uviedlo, že konkrétne výhrady k novele posúdi a následne k nim uskutoční vzájomné rokovania. Rezort tvrdí, že jeho snahou je implementovať smernicu tak, aby sa SR vyhla prípadným sankčným konaniam. "Sme si vedomí, že dosiahnutie týchto cieľov si vyžaduje určité reštrikcie, ktoré vychádzajú najmä z príslušnej smernice. Budeme sa však snažiť so zainteresovanými subjektmi hľadať riešenia, ktoré znížia dopad týchto reštrikcií na legálnych držiteľov zbraní," uviedol rezort.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.