Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2018, 11:40 Aktualizované dňa 12.12.2018 o 12:44

Prezidentský prieskum: Tesný súboj na čele, Bugárovi uškodia kandidáti koalície

Preferencie prvých piatich kandidátov sú zhodne nad desiatimi percentami.

Prezidentský prieskum: Tesný súboj na čele, Bugárovi uškodia kandidáti koalície
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak by sa prezidentské voľby konali začiatkom decembra, ich výsledky by boli veľmi tesné. Prvých piatich kandidátov by delilo len necelých šesť percentuálnych bodov.

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý si objednal volebný tím jednej z kandidátok Zuzany Čaputovej. Ide o prvý prieskum, v ktorom figurujú len kandidáti, ktorí oficiálne svoju kandidatúru potvrdili.

Spomínanú prvú päťku uzatvára práve Čaputová. Preferencie týchto kandidátov sú zhodne nad desiatimi percentami.

Z takmer 17 percentami by vyhral vedec Robert Mistrík, za ktorým je v závese šéf koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár s vyše 16 percentami.

Nasledovali kontroverzný sudca Štefan Harabin a poslanec Sme rodina Milan Krajniak, obaja s vyše 12 percentami. Čaputová by získala takmer 11 percent hlasov.

Blízko desiatich percent sa pohybuje František Mikloško, ďalších osem kandidátov už na túto métu nesiaha.

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 6. až 10. decembra 2018 formou telefonického dopytovania na vzorke 1 000 respondentov.

So šéfom AKO Václavom Hříchom sme sa koncom novembra rozprávali o prieskume agentúry, ktorý sa zaoberal preferenciami politických strán:

​Agentúra AKO vypracovala aj druhý prieskum, do ktorého boli zaradení všetci oficiálni kandidáti a tiež pravdepodobní kandidáti strán, ktoré zatiaľ neoznámili svojho kandidáta. Svojho kandidáta zatiaľ nepredstavili Smer-SD, SNS a OĽaNO.

"Pri porovnávaní výsledkov oboch prieskumov je možné predpokladať aj preskupenia hlasov. Napríklad v obidvoch prieskumoch je lídrom Robert Mistrík, na druhom a tretom mieste si vymenili pozície Bugár a Harabin, čo signalizuje, že Béla Bugár v užšom zozname (bez kandidátov SMERu a SNS) kandidátov zrejme získal hlasy aj od voličov svojich koaličných partnerov," vysvetľuje riaditeľka výskumu AKO Kamila Hříchová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.