Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 13:59 Aktualizované dňa 11.12.2018 o 16:52

Lubyovej novým tajomníkom bude jeden z našich najlepších olympionikov

Jozef Gönci sa stane tretím štátnym tajomníkom ministerstva školstva.

Lubyovej novým tajomníkom bude jeden z našich najlepších olympionikov
Zdroj: TASR

Bývalý úspešný slovenský olympionik Jozef Gönci bude novým štátnym tajomníkom ministerstva školstva. Vyplýva to z materiálu, ktorý na stredajšie rokovanie vlády predložila ministerka školstva Martina Lubyová. 

Gönci sa tak stane tretím tajomníkom v Lubyovej rezorte a jeho pôsobnosť sa bude týkať výlučne len športu. Aby sa funkcie ujal, musí ho schváliť kabinet premiéra Petra Pellegriniho.

Do funkcie by mal nastúpiť od 7. januára 2019. V súčasnosti má rezort školstva dvoch štátnych tajomníkov.

Prvý krok k novému ministerstvu

Podľa SNS, ktorá Gönciho nominovala, je tajomník prvým krokom, aby raz na Slovensku bolo zriadené Ministerstvo pre šport a cestovný ruch. Národniari chcú o novom ministerstve rokovať pri zostavovaní ďalšej vlády.

"Ďalším pragmatickým krokom by bolo zriadene štátneho tajomníka pre cestovný ruch. SNS bude o predmetnom návrhu rokovať na koaličnej rade," informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

Jednou z prvých úloh nového štátneho tajomníka má byť podľa nej zriadenie dobrovoľných športových poukazov pre deti v športových kluboch. Rodič a zamestnávateľ by sa na nich mohli podieľať do výšky 500 eur a boli by oslobodené od odvodov a daní. Detaily návrhu chcú národniari predstaviť v najbližšom období.

"Rezort je obrovský. Sú tam tri veľmi rôzne agendy a ten štátny tajomník nás posilní v tom, aby sme sa mohli ešte viac venovať športu," povedala ešte v októbri Lubyová.

Zároveň zhrnula, že by sa mal zameriavať na šport ako celok, pozornosť by mal teda venovať aj mládežníckym športovým kategóriám. Túto funkciu označila Lubyová za "vítanú posilu".

Získal prvú slovenskú medailu

Ako slovenský reprezentant v športovej streľbe Gönci získal dve bronzové medaily na olympiádach v Atlante v roku 1996 a v Aténach v roku 2004. 

Gönciho bronz z Atlanty je dokonca prvým cenným kovom z olympiády v histórii samostatného Slovenska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.