Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 00:00

Elektronizácia výrazne zrýchli konanie na Najvyššom súde

15 percent – o toľko vláda plánuje zrýchliť konania do roku 2022.

Elektronizácia výrazne zrýchli konanie na Najvyššom súde
Zdroj: TASR

To, že súdnictvo u nás je pomalé a pracuje veľmi neefektívne, je stará známa pravda. Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho preto pripravuje zavedenie nového informačného systému na Najvyššom súde, ktorý sudcom zásadne uľahčí vyhľadávanie v rozsudkoch. Od neho si vláda sľubuje zrýchlenie konaní až o 15 percent. Celkové náklady na zavedenie elektronickej podpory pre sudcov budú päť a pol miliardy eur.

Nový systém prinesie aj ďalšie novinky. Okrem zníženia priemernej dĺžky konania zo súčasných 214 dní na 150 dní v roku 2022 bude Najvyšší súd verejne publikovať oveľa viac otvorených a voľne prístupných údajov, či pribudne možnosť dohodnúť si nahliadnutie do spisu prostredníctvom internetu.

Pomoc pri rešeršiach

Najdôležitejšou činnosťou, ktorú sudcovia majú pri rozhodovaní o sporoch, je odôvodnenie svojho rozhodnutia. Musia sa opierať nielen o zákon a ďalšie právne predpisy, ako sú vyhlášky či nariadenia, ale aj o judikatúru. Práve tá predstavuje základný kameň pri rozhodovaní sudcov.

Ustálená judikatúra je zjedno

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.