Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 00:00

Dopravcovia zrejme vyhrajú súboj o platy kamionistov

Europarlament bude rozhodovať o opatreniach, na ktorých sa posekali aj ministri dopravy. HN prinášajú prehľad otázok a odpovedí o Balíku mobility, v ktorom sa rozhoduje aj o platoch kamionistov.

Dopravcovia zrejme vyhrajú súboj o platy kamionistov
Zdroj: Dreamstime

1. Čo je cieľom balíka?
Prvý balíček mobility alebo balík čistej mobility je súbor opatrení, ktorým chce Európska únia docieliť zníženie emisií, zlepšenie podnikateľského prostredia v oblasti dopravy a pracovných podmienok profesionálnych šoférov. Európska komisia sa snaží legislatívne ošetriť napríklad aj to, kde na pracovných cestách prespávajú kamionisti či akú mzdu za svoju prácu dostávajú. Snaží sa docieliť zákaz prespávania v kabíne a zamedziť takzvanému sociálnemu dampingu. Teda situácii, keď kamionista na dlhej pracovnej ceste v zahraničí dostáva slovenskú mzdu, pričom náklady na život za hranicami sú oveľa vyššie. To podľa Komisie stláča platy nadol. Riešenie má byť jednoduché: domáce firmy musia zamestnancom vyplatiť aspoň minimálnu mzdu krajiny, do ktorej ich posielajú.

2. Čo vyrokovali ministri?
Opatrenia sú terčom silnej kritiky zo strany východoeurópskych, balkánskych a pobaltských krajín. Na dvanásťhodinovom rokovaní v Bruseli sa m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.