Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 00:00

Slováci sú aktívni, potrebujú však nakopnúť

Sociálne inovácie sú podľa programovej riaditeľky nadácie Pontis Martiny Kolesárovej budúcnosťou krajiny. Ako povedala v rozhovore, musia to byť totiž občania, ktorí prídu s riešeniami na konkrétne problémy.

Slováci sú aktívni, potrebujú však nakopnúť
Zdroj: Pontis

O inováciách sa hovorí veľa, no často nie v spojení so sociálnou oblasťou. Čo sú sociálne inovácie?

Je to nový prístup k riešeniu nejakého spoločenského, sociálneho problému. Definícia Svetového ekonomického fóra hovorí o tom, že ide o inovatívne, udržateľné a biznisovo orientované prístupy, ktoré vedú k pozitívnym sociálnym a environmentálnym zmenám.

Na Slovensku najvýznamnejšie a najlepšie inovácie vznikajú v oblastiach, ktoré sú najproblematickejšie, napríklad v riešení rómskej otázky. Záber je však široký. Môže to byť inovácia, ktorá je určená pre daný región, ale môže to byť aj taká, ktorá je konkurencieschopná aj medzinárodne. Napríklad spomínané inovácie v rómskej otázke sú konkurencieschopné aj medzinárodne. Máme riešenia, ktoré preberajú aj v iných krajinách.

Napríklad?

Organizácia Svatobor, na východnom Slovensku učí Rómov pestovať plodiny a robí to takým spôsobom, že ich výrazne angažuje. Postupne prechádzajú celým poľnohospodárskym cyklom a zároveň sa učia pracovným návykom. Svatobor je v tom natoľko úspešný, že ich metódou sa inšpirovali aj iné krajiny.

Hovorili ste však, že záber je širší a nemusí ísť vyslovene o sociálne otázky. Čím iným sa sociálne inovácie môžu zaoberať?

V Nadácii Pontis napríklad veľmi intenzívne riešime vzdelávanie. V rámci programu Generácia 3.0 podporujeme viacero inovatívnych vzdelávacích prístupov. Napríklad organizáciu Chemplay, ktorá vymyslela stolovú hru, ktorá má pomáhať deťom lepšie sa učiť chémiu. Tejto organizácii teraz napríklad pomáhame vybudovať online aplikáciu, aby sa mohla šíriť ďalej. Alebo pracujeme s organizáciou Edudrama, ktorá učí dramatickú výchovu v školách. Ďalším príkladom je Aj ty v IT, ktorého cieľom je inšpirovať čo najviac diev

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.