Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 00:00

Univerzitná nemocnica v Bratislave zarobila na svojich lekárňach prvý milión

Za vyše dva roky vypovedali štátne nemocnice 11 súkromných lekární.

Univerzitná nemocnica v Bratislave zarobila na svojich lekárňach prvý milión
Zdroj: Pavol Funtál

Trojicou nových lekární v bratislavskej Univerzitnej nemocnici pretiekol minulý mesiac obrat prevyšujúci milión eur. Zisk z predaja liekov však už nešiel do súkromných rúk, ale do rozpočtu štátnej nemocnice. „Lekárne prevádzkujeme šesť mesiacov. Dokážu zarobiť na svoje prevádzkové náklady vrátane kompenzácie zmareného zisku z nájomného,“ opísala hovorkyňa nemocnice Eva Kliská s tým, že štvrtá verejná lekáreň UNB v bratislavskom Starom Meste je tesne pred otvorením. Súkromné lekárne postupne vymizli aj z areálu Fakultnej nemocnice v Žiline, tvrdí jej hovorkyňa Lenka Záteková. „Koncept verejných lekární sa nám veľmi osvedčil, od ich vzniku sa podarilo vytvoriť zisk vo výške viac ako 200-tisíc eur,“ hovorí. Zisk nemocnica investuje najmä do rekonštrukcií a opráv. Nemocnice tak pretavujú do praxe ministerský príkaz spred dvoch rokov, aby sa súkromné lekárne v štátnych nemocniciach dostali do vlastníckych rúk nemocníc. „Väčšina nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva už prevádzkuje vlastné lekárne, osem zdravotníckych zariadení vypovedalo zmluvy jedenástim súkromným lekárňam,“ skonštatoval generálny tajomník služobného úradu rezortu zdravotníctva Jozef Ráž.

Zadlžené nemocnice to z biedy nevytrhne
Otázkou zostáva, či zisková činnosť lekární vytrhne naše zadlžené nemocnice z finančných problémov. Bratislavská Univerzitná nemocnica kraľuje rebríčku zadlženosti nemocníc, ktorý vedie analytický

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.