Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 00:00

Slovenské elektrárne si berú ďalšiu pôžičku na jadro

Európska investičná banka schválila 60-miliónový úver pre atómky v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach. Dôvodom sú bezpečnostné opatrenia.

Slovenské elektrárne si berú ďalšiu pôžičku na jadro
Zdroj: Reuters

Udržiavať jadrové elektrárne v súlade s čoraz prísnejšími bezpečnostnými nárokmi stojí nemalé peniaze. A každý omyl či omeškanie tieto náklady ešte zvyšujú. Svoje o tom vie aj náš najväčší výrobca elektriny z tretiny vlastnený štátom – Slovenské elektrárne. Tie sa pre opakované komplikácie pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku Mochoviec prepadli do červených čísel a kým „jadro“ na seba začne zarábať, úvery im pribúdajú. Najnovšiu pôžičku vo výške 60 miliónov eur poskytla firme Európska investičná banka. Peniaze poputujú na zvyšovanie bezpečnosti jadrových blokov v Mochovciach aj v Jaslovských Bohuniciach. Prísnejšie opatrenia totiž začala vyžadovať európska legislatíva po havárii vo Fukušime.

Nový finančný riaditeľ Slovenských elektrární Pedro José Caňamero González zdôraznil, že jadro je najväčším zdrojom výroby elektriny bez emisií skleník

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.