Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 00:00

Kedy môžete poslať firmu do konkurzu

V prípade, ak je firma predlžená, teda má väčšie záväzky ako majetok, má konateľ v eseročke povinnosť podať návrh na konkurz na vlastnú spoločnosť.

Kedy môžete poslať firmu do konkurzu
Zdroj: Dreamstime

Ak vám dodávatelia neuhradia faktúry, máte možnosti, ako sa proti tomu brániť. Jednou z nich je podať návrh na konkurz.

Predstavte si situáciu, že vlastníte firmu. Prijímate objednávky, platíte faktúry, snažíte sa poskytnúť svojim zákazníkom kvalitné služby a dúfate, že sa k vám budú opätovne vracať. Jeden obchodný partner, ktorému ste poskytli službu, však nezaplatil a faktúra je po dátume splatnosti už niekoľko týždňov. V prípade, že ide o malú sumu, nemalo by nesplatenie faktúry spôsobiť firme závažné problémy. V praxi sa však často stáva, že kvôli neuhradenej faktúre za poskytnutie služby, na ktorú firma vynaložila množstvo prostriedkov, hrozí podnikateľovi takzvaná druhotná platobná neschopnosť. To znamená, že sa dostáva do omeškania so svojou platbou iba z dôvodu, že nedostal finančné prostriedky od svojich zákazníkov. Niekoľko nesplatených faktúr v zlom čase a v krátkom slede za sebou tak môže položiť aj sľubný biznis.

Firma do konkurzu

V tomto prípade máte možnosť poslať neplatiacu firmu návrhom do konkurzného konania. Podmienkou na jeho začatie je, aby bol dlžník v úpadku. Firma môže byť do konkurzu poslaná z dvoch dôvodov. Prvým je platobná neschopnosť. Tú súd uzná vtedy, ak firma nie je schopná plniť 30 dní po lehote splatnosti aspoň dva peňažné záväzky viac ako jednému veriteľovi. „Ak je firma vaším dlžníkom, vy ako veriteľ musíte na súde preukázať, že má voči vám pohľadávku v určitej právnej kvalite,“ vysvetľuje advokát Alexander Kasatkin. To môžete preukázať niekoľkými spôsobmi. „Buď o nej už rozhodol súd, alebo ju firma ako dlžník písomne uznala s overeným podpisom, alebo máte potvrdenie audítora, znalca alebo správcu, že pohľadávku účtujete vo svojom účtovníctve,“ vysvetľuje možnosti Kasatkin.

V oveľa horšej situácii sú veritelia firmy, ktorá nie je iba platobne neschopná, ale je v takzvanom predlžení. Predlženie v prípade návrhu na vyh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.