Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2018, 00:00

Slováci sa vracajú pracovať domov. Opúšťajú Rakúsko

V Rakúsku pracuje takmer o 10-tisíc ľudí menej ako v minulom roku. Tento trend má pokračovať.

Slováci sa vracajú pracovať domov. Opúšťajú Rakúsko
Zdroj: TASR

Práca v Rakúsku sa stále oplatí niekoľkonásobne viac ako u nás. Agentúry v ponukách pre opatrovateľky sľubujú plat začínajúci sa na 1 500 eurách, opatrovateľke v bratislavskom domove dôchodcov ponúkajú menej ako 500 eur. Aj napriek tomuto rozdielu však popularita Rakúska ako pracovnej destinácie klesá. Medziročne počet Slovákov krátkodobo pracujúcich u našich západných susedov klesol takmer o 10-tisíc a dá sa predpokladať, že tento trend bude pokračovať aj naďalej.


V treťom štvrťroku tam pracovalo podľa najnovších údajov Štatistického úradu 45,3 tisíca našincov. Vlani to bolo 54,7 tisíca ľudí. Dôvod poklesu treba podľa odborníkov hľadať v poklese iných prímov, nie mzdy. Od januára totiž začnú platiť znížené príspevky na dieťa pre zamestnancov zo zahraničia. Po novom sa budú počítať podľa životnej úrovne v tej-ktorej krajine, Slovákom by sa teda mali prídavky znížiť o tretinu. „Je e

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.