Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2018, 00:00

Slováci sa vracajú pracovať domov. Opúšťajú Rakúsko

V Rakúsku pracuje takmer o 10-tisíc ľudí menej ako v minulom roku. Tento trend má pokračovať.

Slováci sa vracajú pracovať domov. Opúšťajú Rakúsko
Zdroj: TASR

Práca v Rakúsku sa stále oplatí niekoľkonásobne viac ako u nás. Agentúry v ponukách pre opatrovateľky sľubujú plat začínajúci sa na 1 500 eurách, opatrovateľke v bratislavskom domove dôchodcov ponúkajú menej ako 500 eur. Aj napriek tomuto rozdielu však popularita Rakúska ako pracovnej destinácie klesá. Medziročne počet Slovákov krátkodobo pracujúcich u našich západných susedov klesol takmer o 10-tisíc a dá sa predpokladať, že tento trend bude pokračovať aj naďalej.


V treťom štvrťroku tam pracovalo podľa najnovších údajov Štatistického úradu 45,3 tisíca našincov. Vlani to bolo 54,7 tisíca ľudí. Dôvod poklesu treba podľa odborníkov hľadať v poklese iných prímov, nie mzdy. Od januára totiž začnú platiť znížené príspevky na dieťa pre zamestnancov zo zahraničia. Po novom sa budú počítať podľa životnej úrovne v tej-ktorej krajine, Slovákom by sa teda mali prídavky znížiť o tretinu. „Je ešte skoro povedať, v akej intenzite sa budú vracať späť, ale s určitosťou môžeme povedať, že sú to desiatky percent príjmov. Určite sa časť vráti na Slovensko,“ skonštatoval Alexej Dobroľubov z Inštitútu zamestnanosti.


Menší záujem sa však netýka iba Rakúska. Ako ukázali nové dáta, počet Slovákov, ktorí krátkodobo pracujú v zahraničí, klesá už niekoľko kvartálov za sebou a medziročne sa ich počet znížil o 2,3 percenta. Vďaka priaznivému ekonomickému vývoju, klesajúcej nezamestnanosti a rastúcim mzdám je podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej „motivácia Slovákov odchádzať za prácou d

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.