Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 18:50

Smer chystá ďalšie sociálne balíčky. Čo môžeme očakávať, prezradil Erik Tomáš

  • Smer čaká stranícky snem. Zverejnia meno prezidentského kandidáta?
  • Ako strana reagovala na stiahnutie demisie ministra zahraničia Miroslava Lajčáka?
  • Smer prichádza aj o ministra financií, nakoľko sa Peter Kažimír rozhodol uchádzať o funkciu guvernéra NBS. Neutekajú zo strany ľudia? 
  • O tomto aj o mnohom ďalšom sme sa v HNtelevízii rozprávali s poslancom za Smer Erikom Tomášom.

Už zajtra má Smer svoj pravidelný snem. Očakáva sa, že tam zaznie meno prezidentského kandidáta. Aj o tom sme sa rozprávali s poslancom Smeru, Erikom Tomášom.

"Je to otázne," hovorí Tomáš s tým, že sa musí stať ešte veľa vecí, aby meno mohli zverejniť. "Ja som mierne skeptický, že budeme môcť meno zverejniť už zajtra," hovorí poslanec.

Bude to Lajčák?

Ako uviedol poslanec, je už jasné, že z ich strany pôjde o známe meno, ktoré si nebude musieť robiť dlhú informačnú kampaň. Tomáš nechcel potvrdiť ani vyvrátiť, či to bude Miroslav Lajčák.

​Môže mať Smer s koaličnou SNS spoločného kandidáta? "Toto nie je téma dňa," hovorí poslanec najsilnejšej koaličnej strany. Podľa neho bude mať každá koaličná strana svojho kandidáta. 

Obedy zadarmo

S Erikom Tomášom sme sa rozprávali aj o obedoch zadarmo, za ktoré bol Smer kritizovaný. "Teší ma, že to opatrenie prešlo ústavnou väčšinou v parlamente. To, čo nám bolo vyčítané, bolo skôr, že takéto niečo presadzujeme bez spolupráce so samosprávami. Ja sa teším, že sa nám podarilo dohodnúť so ZMOSom," reagoval na možnú kritiku. 

Ďalšou kritikou tohto opatrenia bolo, či vôbec školy majú zabezpečenie na to, aby vydávali obedy zadarmo. "Už dnes majú samosprávy povinnosť zabezpečiť stravovanie pre sto percent detí," hovorí Tomáš. "Neočakáva sa taký prudký nárast," dodáva s tým, že dôvody prečo deti nechodia na obedy, sú častokrát iné ako finančné. 

Sociálne balíčky

Poslanec Smeru zároveň dodal, že budúci rok plánujú ďalšie sociálne balíčky, ktoré budú avizovať už na zajtrajšom sneme. "Chceli by sme napríklad podporiť príspevkom rodiny, ktoré majú prváčikov, príspevkom sto eur na nákup školských pomôcok. Veľmi sa zamýšľame nad tým, ako pomôcť mladým rodinám, respektíve matkám," načrtol Tomáš.

Zmeny chystajú aj v rodičovskom príspevku, či vyplácaní výživného.

Aké ďalšie opatrenia zvažujú, sa dozviete v rozhovore.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.