Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 14:34

Kiska sa stretol s poškodeným Francom. Prezident si bude vymáhať škodu od človeka, od ktorého pozemok kúpil

Andrej Kiska sa proti rozhodnutiu súdu v kauze Veľký Slavkov neodvolá.

Prezident Andrej Kiska sa dnes stretol s Jánom Francom, s ktorým sa súdil o pozemky pod Tatrami. Kiska po stretnutí povedal, že sa proti rozhodnutiu neodvolá. 

"Stretol som sa s pánom Francom. Úprimne sme sa porozprávali a zo stretnutia som mal dobrý pocit. Osobne som mu povedal, že aj napriek konštatovaniu súdu v našom spore o pozemok, že sme obaja konali v dobrej viere, proti rozhodnutiu sa neodvolám. Neurobím to. Hoci viacerí renomovaní právnici mi potvrdili, že obsahuje množstvo nezmyslov, deformuje pohľad na vlastnícke práva a ide proti predchádzajúcim rozhodnutiam súdov v podobných veciach. Je dobre, že človek, ktorý toto rozhodnutie vydal, sa pozície sudcu vzdal," uviedol prezident na sociálnej sieti. 

​Prezident Francovi ľudsky rozumie

​Kiska vyhlásil, že nebude oponovať rozsudok okresného súdu, pretože Francovi ľudsky rozumie. Prišiel o pozemok podvodom. Ja som to takmer 20 rokov netušil, keďže pri prevodoch zlyhal notársky úrad aj štát."

Prezident označil stav ako právny absurdistan. "Boli sme dvaja, vlastnili sme rovnaký pozemok a katastru to nebolo divné, vôbec to nepreveril. Keby som chcel, mohol som pozemok dávno predať a pán Franc by sa dnes musel súdiť s niekým iným," doplnil Kiska.

"Keby som bol na mieste pána Franca a zistil, že môj pozemok má na liste vlastníctva niekto iný, cítil by som sa rovnako. A tiež by som sa súdil," hovorí Kiska s tým, že vzniknutú škodu si bude vymáhať od človeka, od ktorého pozemok kúpil.

Prezident Andrej Kiska na konci októbra prehral spor o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov. Sudca Okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský dal na konci októbra vo verdikte za pravdu žalobcovi, a teda uznal vlastnícke práva k pozemkom Jánovi Francovi.  

​Kritické slová sudcu

​Prezident by sa mal podľa sudcu Radačovského vzdať funkcie a odísť z politiky. Po sudcových slovách sa na jeho adresu zdvihla vlna kritiky.

Prezident v reakcii napísal, že slovám súdu nerozumie. "Rozhodnutie súdu prezident rešpektuje, ale slová sudcu o tom, že by sa mal vysťahovať zo Slovenska, ho prekvapili," napísala prezidentská kancelária.

Sudca Radačovský sa nakoniec krátko po rozhodnutí v Kiskovom prípade vzdal funkcie. 

Kauza Veľký Slavkov

Prezident Kiska ešte v roku 1999 kúpil pozemky vo Veľkom Slavkove, ku ktorým sa po takmer dvadsiatich rokoch prihlásil Ján Franc. Ten tvrdil, že Kiska pozemky získal nezákonne.

Kiska deklaroval, že kúpil pozemok od istého človeka a nemal najmenšiu predstavu, že by na ňom bola akákoľvek ťarcha.​

Ku kúpe daného pozemku došlo podľa prezidenta na základe inzerátu asi pred 16 rokmi. S manželkou si chceli postaviť rodinný dom a hľadali vhodný priestor. „Pán, ktorý zastupoval firmu, mi ponúkol, že oproti pozemku by mohol byť na predaj nejaký ďalší, je to síce v extraviláne, lúky, pasienky, ale možno do budúcna by to mohol byť celkom dobrý pozemok pre nejaký podnikateľský zámer. Spýtal som sa na cenu, tá bola akceptovateľná, tak som povedal, že to kúpim,“ objasnil na sociálnej sieti Kiska.

Podľa jeho slov absolútne netušil, že by s pozemkom mohol byť akýkoľvek problém, a že po 16 rokoch pôjde kvôli tomu na súd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.