Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2018, 11:21 Aktualizované dňa 05.12.2018 o 17:47

Slovensko vyhostilo ruského diplomata. "Na nepriateľské konanie budeme reagovať," znie z Moskvy

Diplomat vykonával rozviedne aktivity voči záujmom Slovenskej republiky a NATO.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) potvrdil, že došlo k vyhosteniu ruského diplomata zo Slovenskej republiky. Podľa premiéra vykonával aktivity, ktoré už neboli v súlade s tým, ako sa má diplomat na území krajín EÚ a NATO správať. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády.

Ruský diplomat podľa Pellegriniho vykonával rozviedne aktivity voči záujmom Slovenskej republiky a NATO.

Ruské ministerstvo zahraničia podľa agentúry TASS uviedlo, že "ruská strana na toto nepriateľské akcie Bratislavy odpovie na základe princípu reciprocity", teda rovnako.

Pellegrini poznamenal, že išlo o diplomatického pracovníka Úradu pridelenca obrany veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Diplomata vyhostili 22. novembra a Slovensko musel opustiť do 48 hodín.

"Naša politická orientácia je veľmi jasná, ešte raz ju deklarujem – proeurópsku, proeuroatlantickú. S Ruskou federáciou máme štandardné vzťahy, urobili sme to slušne v zmysle všetkých diplomatických zvyklostí a pravidiel. Som rád, že to bolo rešpektované a dotyčný opustil územie Slovenska so všetkým, čo k tomu patrí," povedal Pellegrini.

Podľa neho sa to deje aj v iných krajinách.„Slovensko to urobilo v tichej procedúre s tým, že sú informované všetky členské štáty,“ dodal premiér.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.