Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2018, 00:00

Lajčák čelil tlaku dlho. "Teraz však bolo ohrozené jeho renomé," tvrdí analytik

Dôvodov na abdikáciu mal Miroslav Lajčák v minulosti už viacero.

Lajčák čelil tlaku dlho. "Teraz však bolo ohrozené jeho renomé," tvrdí analytik
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Odklon od západnej orientácie Slovenska, nejednoznačný postoj pri pokuse o vraždu Sergeja Skripaľa, únos vietnamského biznismena či predražené slovenské predsedníctvo v rade EÚ. Príležitostí a dôvodov odísť mal minister zahraničia viacero. Otázne je, prečo s demisiou prišiel až teraz.

Ohrozené renomé
Najvypuklejšou kauzou, ktorá priamo súvisela aj s rezortom zahraničia, bola kauza okolo predraženého slovenského predsedníctva v EÚ. Problém sa začal po tom, ako bývalá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlávková upozornila, že ceremoniál predstavenia loga dostala reklamná agentúra Evka za pochybných okolnosti. Označila ho za predražený a agentúre ušitý na mieru.

Časť akcie pripomínala svojou estetikou a formálnym spracovaním aj snem strany Smer z roku 2015. Napriek tomu, že kauza silne zarezonovala verejnosťou, Lajčák sa na ministerskej stoličke udržal. „Myslím si, že odstúpiť mal už v tomto čase. Podľa mňa nebol bezprostredne zainteresovaný do škandálu a skôr v tom mali prsty úradníci, ktorí boli nominovaní stranou Smer,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík.

Po Hlávkovej pred kamery predstúpil aj ďalší zamestnanec rezortu Pavol Szalai. „Politické spojenectvo Smeru-SD a Lajčáka fungovalo, kým obom prináša

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.