Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2018, 00:00

Lekári zmluvy s VšZP podpisujú postupne

Zväz ambulantných poskytovateľov žiada, aby im štátna poisťovňa platila rovnako ako súkromné poisťovne.

Lekári zmluvy s VšZP podpisujú postupne
Zdroj: TASR

Polovica z dvoch tisícov sa už nechala presvedčiť. Približne tak vyzerá záver dialógov medzi štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a lekármi združenými v Zväze ambulantných poskytovateľov, ktorí nechceli podpísať nové zmluvy. Pre členov zväzu, ktorí nové zmluvy naďalej nepodpísali, platí verejný prísľub poisťovne, že zákroky preplatí. Žiada preto lekárov, aby si nepýtali peniaze priamo od pacientov. Riaditeľka zväzu Zuzana Dolinková necháva rozhodnutie na samotných lekároch. „Je na zvážení každého jednotlivého lekára, či ako nezmluvný poskytovateľ vo vzťahu k VšZP bude poskytovať zdravotnú starostlivosť za úhradu, alebo sa bude riadiť verejným prísľubom,“ priblížila. Pacienti, ktorí za ošetrenie zaplatia, môžu v ktorejkoľvek pobočke VšZP požiadať o náhradu. Na svoje peniaze však budú čakať približne mesiac.

Ďalšie rokovanie len o pôvodnom návrhu
Zväz ambulantných poskytovateľov žiada, aby im štátna poisťovňa platila za ošetrovanie pacientov toľko, koľko im ponúkajú súkromné poisťovne Dôvera a Union. Rozdiely sú podľa nich najmä v predplácaní ošetrenia za starších pacientov. Napríklad za poistencov vo veku 75 až 79 rokov vyrokovali s Dôverou paušálnu mesačnú platbu 4,45 eura, kým

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.