Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 10:40 Aktualizované dňa 03.12.2018 o 11:15

Pellegrini mimoriadne rokoval so šéfom OBSE. Dôvodom je Lajčákova demisia

Slovensko bude OBSE od januára predsedať, funkciu úradujúceho predsedu mal vykonávať práve Lajčák.

Premiér Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/D. Veselský

Premiér Peter Pellegrini mimoriadne rokoval s generálnym tajomníkom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Thomasom Gremingerom. Ako uviedol Pellegrini, o stretnutie požiadal práve generálny tajomník. 

"Vzhľadom na situáciu na ministerstve zahraničných vecí a situáciu okolo demisie ministra Lajčáka požiadal generálny tajomník OBSE o stretnutie so mnou," vyhlásil premiér na tlačovej konferencii.

Slovensko bude OBSE od 1. januára 2019 predsedať. "Budeme hovoriť o tom, aká je situácia v našej diplomacii a akým spôsobom to môže alebo nebude mať vplyv na nadchádzajúce predsedníctvo Slovenskej republiky v tejto významnej organizácii," priblížil premiér náplň stretnutia. 

"Som rád, že ma pán premiér ubezpečil, že predsedníctvo OBSE je pre Slovensko top prioritou. Organizácia však v súčasnosti čelí vážnym výzvam. Takže potrebuje výborné vedenie a Slovensko do príprav investovalo veľa. Máte vynikajúce tímy v Bratislave a Viedni. Čo potrebujeme teraz je odhodlaný a skúsený líder. Minister Lajčák bol líder tejto prípravnej fázy a prajem si, aby mohol zostať a prebrať pozíciu v organizácii. 

Aby sme úspešne výzvam čelili a situáciu zvládli, potrebujeme niekoho jeho kalibru a diplomatických schopností a skúseností, aby zvládol túto prácu," povedal po stretnutí Gremnger. Zároveň priznal, že verí, že Lajčák svoje rozhodnutie prehodnotí.

Predsedníctvo v OBSE trvá jeden kalendárny rok a post úradujúceho predsedu vykonáva minister zahraničných vecí štátu, ktorý na daný rok získa predsednícku funkciu.

Úlohou OBSE je pracovať na stabilite, mieri a demokracii v Európe prostredníctvom politického dialógu, zdieľaných hodnôt a praktickou prácou. Jej aktivity pokrývajú oblasti od politiky, vojenských či ekologických aspektov až po ekonomiku a ľudské práva.

Správu budeme aktualizovať.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.