Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 00:00

Nový trend: ukrajinské deti na slovenských školách

Deti cudzincov, ktorí k nám prišli aj za prácou, by mali navštevovať krúžky slovenského jazyka, aby „nabehli“ na náš vzdelávací systém.

Nový trend: ukrajinské deti na slovenských školách
Zdroj: Pavol Funtál

Pracovné pozície sa vďaka príchodu cudzincov naplnia, nový problém zasa vypukne inde. V školstve. Ak sa totiž na Slovensko presťahuje celá rodina cudzincov s menšími deťmi, tie musia automaticky nastúpiť do základnej školy. To, že minulý rok prišlo na Slovensko takmer 50-tisíc pracovníkov zo zahraničia, sa už odrazilo aj v štatistikách základných škôl.

​Od roku 2014 stúpol počet detí inej národnosti na školách o 58 percent. Celkovo ich je na Slovensku 2 192 a prevažujú najmä Ukrajinci. Najväčšou prekážkou vo vzdelávaní je jazyková bariéra. „Ak dieťa nastúpi do prvého alebo druhého ročníka, tak je to ešte jednoduché, lebo sa tam preberá abeceda od začiatku a tie deti na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.